Максимум от 350 до 950 лв да искат лекарите от пациентите за избор на екип в болница. Пределните суми са различни в зависимост от цените на клиничните пътеки. Това предлага министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов. В момента няма ясен регламент за избора на екип и всяка болница определя сама сумите, които могат да се искат от пациентите. Справка на здравното министерство показа, че на места сега те стигат и до 10 000 лева. Новите правила за формирането на таксата избор на екип ще залегнат в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ на пациентите. Те ще трябва да се спазват от всяка болница, независимо от нейната собственост, ако пациентите й са здравноосигурении и лечението им се покрива от НЗОК.
Занапред лечебните заведения ще имат право да формират две такси – избор на лекар и избор на екип. Пределните суми ще се определят по скала в зависимост от цените на клиничните пътеки. Ако стойността на клиничната пътека е до 500 лева, за избор на лекар ще се плаща 50 от нея, а за избор на екип – 75%. Ако стойността на клиничната пътека от 501 до 1000 лева ще се плаща 50%, но не повече от 300 лева, за избор на лекар, и 75%, но не повече от 450 лева, за избор на екип. Ако стойността е от 1001 до 2000 лева, за избор на лекар ще се плаща 30%, но не повече от 400 лева,  а за избор на екип – 60%, но не повече от 700 лева. Ако клиничната пътека е над 2000 лева, за избор на лекар ще се плаща 20% от стойността й, но не повече от 700 лева, а за избор на екип – 40%, но не повече от 950 лева.

Изборът на екип или на лекар ще става само по изричното настояване на пациента. За тази цел на видно място в болниците ще трябва да е публикуван списък с цените за избор на екип, на съответните клинични пътеки, както и на пределните цени, определени от наредбата. Избор на екип няма да се допуска, когато лекарят или екипът е само един, както и след приключване на интервенцията. Избор на екип не може да се прави и за целия престой на пациента в болницата. За да се засили контрола, лечебните заведения ще трябва да създадат електронен дневник на заявленията за допълнителната услуга. Данните ще постъпват и в Районните центрове по здравеопазване на всеки три месеца.