В първата контрола между Балкан и Лукойл Академик, играна днес в Правец, шампионите победиха с 88-78 (13-24, 26-13, 32-14, 17-24). За нивото на подготовка, на което се намират двата тима, срещата бе доста интересна и със развой, и с немалкото добри изпълнения.

Мачът започна неочаквано дори и за феновете на Балкан, дошли да гледат първата проверка на своя тим. С добра стрелба и няколко бързи атаки в 7-та минута балканци водеха с 20-4, а първата част завърши 24-13 в тяхна полза. Във втората четвъртина се се получи обратното - в нея Лукойл Академик позволи на своя съперник да вкара само 13 точки, и на полувремето шампионите имаха аванс от 2 - 39-37.

Третата част бе разгромна за зелените. Тя завърши 32-14 за Лукойл Академик, като на няколко пъти авансът на водения от Йовица Арсич тим премина двайсетте точки. В последните десет минути обаче отборът на Балкан заигра значително по-добре. В 37-та минута дори смъкна пасива си само на 7 точки, но въпреки че спечели частта с 24-17, отстъпи с 10 точки разлика - 78-88.

Дошлият на проби американец остави нелоши впечатления с играта си, въпреки здравословните проблеми, които го съпътстваха цяла седмица. За 31 минути игра 210 см баскетболист  отбеляза 8 точки и овладя най-много борби - 10. Най-резултатен бе Цветелин Иванов с 19 точки, със 17 е Станимир Маринов, Любомир Лилов вкара 14, 12 от които през първите две части, с 13 е Димитър Филипов. За Балкан не игра Дуейн Мортън, който има разтежение и ще пропусне и утрешния мач, , по заради контузия не взе участие и Емил Бинев. Анголецът Жоао Джелундама така и не се яви за мача, въпреки че бе предвидено да играе и в двете контроли.

От Лукойл Академик впечатли новото попълнение Андре Оуенс, който отбеляза 27 точки. Добре се включиха и тримата национали, които почиваха само един ден след завръщането им от европейското в Литва. Божидар Аврамов  има 14 точки и 4 асистенции, Тенчо Банев е с 8 точки, Павел Маринов е със 7. Брендън Хийт завърши с 12 точки, с 11 е Веско Веселинов.

Втората контрола между двата тима е утре- събота, 10 септември от 18.00 ч. в зала Балкан в Ботевград.