Баскетболистите на Балкан постигнаха първа победа в новия сезон на НБЛ. Тази вечер те спечелиха срещу Спартак Плевен с 84-78 (17-17, 16-15, 25-22, 26-24) във второто си поредно домакинство на старта на шампионата.

Срещата бе изключително интересна и оспорвана до самия й край. Домакините наложиха окончателно волята си в последните 3 минути, когато направиха серия от 7-0 и 95 секунди преди сирената поведоха със 77-70, а 30 секунди с втората поредна тройка на Маринчешки направиха и най-голямата разлика в този мач - 80-72.  До тези финални минути обаче водачеството бе сменяно често - цели 22 пъти, до равенство се стигна само в 9 случая.

До петата минута плевенчани поведоха с 14-6, но до края на първата четвъртина домакините стигнаха до равенство 17-17. Във втората четвъртина нито един от двата тима не можа да се откъсне и на полувремето Балкан имаше аванс само от една точка - 33-32. В самото начало на третата със серия от 6-0 зелено-белите дръпнаха с 40-34, в 28-та минута обаче се стигна до равенство 51-51, а след това Балкан взе аванс от 4 точки преди последните десет минути. В 33-та домакините отново поведоха с 6 точки - 65-59, но бързо допуснаха изравняване 65-65, а след това плевенчани на няколко пъти повеждаха. За да се стигне до последните три минути, когато два коша на Станимир Маринов и две тройки на Маринчешки изведоха Балкан напред и до края тимът удържа победата.

В тази среща Балкан бе в пълен състав - играха Дуейн Мортън и Емил Бинев, които пропуснаха двубоя с Черноморец, картотекиран бе и Димитър Маринчешки, а право на игра получи и дошлият преди два дни нов американец Айзая Мартин. По-важното бе, че играта на тима бе значително по-добра от показаното срещу Черноморец и победата бе абсолютно заслужена.

По 18 точки отбелязаха капитанът Любомир Лилов и Станимир Маринов, силен мач изигра и Димитър Маринчешки, вкарал 15 точки. 10 точки има Димитър Филипов, с 8 е Цветелин Иванов, със 7 - Джош Кроуфърд. Айзая Мартин завърши с 6 точки и 8 борби за 14 минути, въпреки че влезе като резерва и бързо натрупа 3 нарушения.

Страхотен мерник за Спартак демонстрира отново Илия Станков. Той бе на-резултатен за своя отбор с 18 точки - всичките от тройки, спечели и 8 борби. Веселин Георгиев вкара 13 точки, 12 - Симеон Ценов, 11 има Тодоров, по 9 вкараха Славейков и Дяковски.

Снимки: Цветелин Кръстев