Днес в първата среща от финалната плейофна серия Лукойл Академик победи в Правец Левски с 87-80 (23-11, 21-27, 25-24, 18-18). Така шампионите поведоха с 1-0, вторият мач е на 24 май, четвъртък отново в Правец. Който пръв постигне 3 победи ще спечели шампионската титла за сезон 2011/2012.

Домакините изиграха силно първата четвъртина, която завърши 23-11 в тяхна полза. В началото на втората авансът им достигна до 14 точки малко преди в залата в Правец поради авария да прекъсне електрическото захранване.. От агитката на "сините" веднага започнаха скандирания, вероятно подготвени за съвсем друг повод "Платете тока!".

След подновяването на играта Левски заигра по-добре, спечели втората част с 27-21 и на полувремето изоставаше с 6 точки. След това до края на срещата сините се опитваха да обърнат резултата, но най-малката разлика, до която стигнаха, бе 4 точки секунди преди края на третата четвъртина. Веднага след началото на последните десет минути домакините отново дръпнаха с 10 точки и до края успяха да запазят успеха.

Много силен мач изигра Брандън Хийт с  24 точки и 6 асистенции. Ламонт Мак отбеляза 17, Бруно Шундов завърши с 14, а Божидар Аврамов  вкара 9.

За Левски най-точен бе Арън Харпър с 20 точки, 15 има Стефан Георгиев, Павел Иванов и Димитър Ангелов добавиха по 11.

Вчера в първия мач за бронзовите медали Ямбол победи като домакин Черно море с 97-79. В тази серия се играе до два успеха.