Дания поднесе първата голяма изненада на Европейското първенство по футбол, след като успя да победи с 1:0 Холандия в първия мач от Група Б.

"Лалетата" бяха по-добрия отбор през целия мач, но пропуснаха един куп положения. Вратарят на Дания Щефан Андерсен направи серия от страхотни спасявания, а веднъж и гредата му помогна след удар на Ариен Робен.

Дания от своя страна се възползва от единствената си смислена атака през първото полувреме и в 24-та минута вкара победния гол чрез Михаел Крон-Дели.

Така ситуацията за Холандия в групата стана много сложна, тъй като другите два отбора  са Португалия и Германия и за да имат шанс да продължат, лалетата вероятно трябва да постигнат две победи срещу тези два отбора.

Холандия - Дания 0:1

0:1 Крон-Дели 24

Холандия: Стекеленбург, Ван дер Вил (85 Каут), Хейтинга, Влаар, Вилемс, Ван Бомел, Де Йонг (71 Ван дер Ваарт), Снайдер, Робен, Афелай (71 Хунтелаар), Ван Перси