Италия е последния полуфиналист на европейското първенство, след като елиминира Англия след равенство 0:0 и драматично изпълнение на дузпи

Успехът на "Адзурите" е напълно заслужен, тъй като през всичките 120 минути те бяха отборът, който търсеше победата и атакуваше. Отборът на Чезаре Прандели притежаваше топката в огромната част от времето, създаде почти 4 пъти повече положения за гол и на два пъти удари гредите.

Марио Балотели пък пропусна няколко чудесни положения. Така или иначе това се оказа без значение, защото при дузпите Италия триумфира.

Преди това обаче за кратко настроението в лагера на сините бе много напрегнато, тъй като Монтоливо пръв от двата отбора пропусна.

След това обаче Ашли Йънг удари греда, а Джанлуиджи Буфон хвана удара на Ашли Коул и така накрая Диаманти вкара решителната дузпа.

Това бе едва третия успех за Италия след изпълнение на дузпи от 8 случая на големи турнири. Англия обаче остава отборът с най-лоша успеваемост при дузпи, като това бе 6-то отпадане на тима след дузпи при само един успех.

Англия - Италия 0:0