Националният отбор на България за младежи до 18 години направи истински подвиг на Европейското първенство в Дивизия А.

Младите "лъвчета" успяха да се съвземат след двете поредни загуби във втората фаза и днес разбиха Хърватия с 84:65, което им гарантира участие сред най-добрите осем отбора на Стария континент.

Старши-треньорът на "шахматистите" Якша Вулич даде почивка на две от звездите си – Дарио Шарич и Мислав Бръзоя, след като възпитаниците му си бяха осигурили класирането напред преди този двубой, а това улесни допълнително задачата на нашите, които бяха максимално мотивирани и не оставиха никакъв шанс на съперника.

Българите затвърдиха впечатлението, че едно от най-силните им оръжие е стрелбата от тройката, като в този двубой сполучиха в 8 от 21-те си стрелби от далечно разстояние.

"Трикольорите" си осигуриха победата още през първото полувреме, когато демонстрираха уникална успеваемост в нападение, а в защита съумяха да спрат набезите на хърватите и почивката дойде при 50:29.

През второто полувреме нашите намалиха темпото, но въпреки това, взеха и третата четвърт с 20:18, като единствено в заключителните десет минути срещата просто се доиграваше и сирената прозвуча при 84:65.

Александър Везенков бе най-резултатен за нашите със 17 точки, а Николай Грозев и Крис Минков записаха на сметките си по 14 и 12 пункта.

Най-резултатен за Хърватия беше Яков Мустапич, който наниза 25 точки.

Своя съперник на четвъртфинала младите българи ще разберат след двата оставащи до края на деня мачове.