Основната визия за развитие на Община Етрополе е свързана с подобряване на жизнената среда и повишаване на европейското самочувствие на гражданите, чрез привличане на средства от европейски фондове, инвестиции в инфраструктурата, здравеопазването, образованието, културата, социалната политика, спорта и туризма. Всички тези цели са тясно обвързани и зависими от екологичното състояние на общината ни.
В тази насока, Ръководството на Община Етрополе от началото на управлението си през ноември 2007 г. предприема решителни и целенасочени действия за разрешаване на екологичните проблеми, намаляване на вредното влияние на замърсяващите предприятия в района и превръщане то на Община Етрополе в чиста и зелена община.
Усилията на Общината бяха насочени към  намаляване на вредните последици от функционирането на рудник „Елаците” и фабрика „Евроледър” ЕАД, които с дейността си причиняваха замърсяване на водите на р. Малък Искър и въздуха в града.
Предизвикани бяха редица проверки от страна на Министерството на околната среда и водите, които констатираха наличието на замърсявания.

1. „Елаците – Мед” АД
Проведени бяха многобройни срещи с ръководството на рудник „Елаците” и постигнатите резултати са факт.
В рудника е приета „Програма за опазване и възстановяване на околната среда в района на „Елаците – Мед” АД за периода 2010-2014г.”.
От 2010г. там работи пречиствателна станция за отпадни води, а на 17.05.2012г. в изпълнение на приетата програма започна изграждане на пречиствателна станция за отпадни води съмвестно с Японската фирма „Мицубиши”. Изграждането на обекта ще завърши през месец септември 2013г. С неговото функциониране ще се подобри трайно състоянито на водите на р. Малък Искър и на околната среда в района.

2. „Евроледър” ЕАД
За разлика от „Елаците – Мед” АД ръководството на фабрика „Евроледър” ЕАД не предприе действия за пречистване на отпадъчните води от производствената си дейност. Съоръженията на пречиствателната станция са силно амортизирани и се допуска замърсяване на водите на р. Малък Искър в резултат на което със Заповед  № Д-01/18,06.2012г. на Министерство на околното среда и водите – Регионална инспекция по околната среда и водите – София бе спряна производствената дейност за първична обработка на сурови кожи.
Към момента дейността на „Евроледър” ЕАД е временно възстановена със Заповед на Директора на Регионална инспекция по околната среда и водите – София за периода 10.08.2012 – 24.08.2012 за обработване на налични кожи, намиращи се в критично състояние, при условие че се спазват екологичните изисквания през този период.

3. „Грийн Форест Проджект” АД
В началото на 2011 г. в Община Етрополе постъпи инвестиционното намерение на „Грийн Форест Проджект” АД за изграждане на инсталация  за добиване на електрически ток от възобновяеми източници, дървесен тип, което през м. Април беше представено пред Общински съвет-Етрополе и пред гражданите на общината. Беше организирано Обществено обсъждане на централата.

Фирмата представи изцяло екологосъобразен проект, водещ до разкриването на 70 устойчиви работни места, съгласно който при производствения процес в атмосферата не се очакваше отделяне на  никакви вредни емисии. Напротив, изграждането на централи, използващи биомаса, води до намаляване на нивата на вредни емисии в атмосферата и получаване на евтина енергия. Коефициентът на полезно действие на такива централи е 90 на сто, в сравнение с електрическа печка, при която е 25 на сто.
Аз, като Кмет на Община Етрополе, лично съм проучил предварително технологията и ефекта от подобен вид производства. Запознах се на място с функционирането на 4 подобни заводи – 2 от които са в Германия и 2 – в България – в градовете Ихтиман и Банско.
На 20 декември 2006 г. в Банско е открита първата и най-голяма като мощност в България отоплителна централа на биомаса, използваща дървесни отпадъци. Изграждането й е по инициатива на община Банско и на "Бул Еко енергия" ООД и с мощност 10 МВтч.
На 17 октомври 2007 г. в Ихтиман е направена първа копка за изграждането на топлоцентрала с енергия от биомаса. Изпълнител на проекта е българско-австрийското дружество "БКЕ Бългериън Енерджи", учредено в изпълнение на меморандум от 2005г. за разбирателство между австрийската провинция Каринтия и Агенцията за енергийна ефективност. Проектът в Ихтиман е пилотен за страната и предвижда изграждането на технология за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, като за производство на енергията се използва само дървесна биомаса.
Предприятията в тези градове работят екологосъобразно без да оказват негативни последици върху здравето на хората.
Технологиите за биомаса използват възобновяеми ресурси за произвеждане на цяла гама от различни видове продукти, свързани с енергията, включително електричество.
България има висока залесеност - около 30 на сто от територията е покрита с гори и управлението им може да дава значително количество биомаса. През 2006 г. около 40 на сто от потенциала на възобновяемите енергийни източници в България се пада на биомасата. Основните култури в България, от които могат да се получават биогорива, са зърнено-житни, маслодайните, захарно цвекло, зеленчуци, трайни насаждения, затревени площи и ливади.
Изграждането на централи, използващи биомаса, води до намаляване на нивата на вредни емисии в атмосферата и получаване на евтина енергия.

Качество на въздуха
Алтернативите с биомаса могат да намалят емисиите на азотен двуокис, серен двуокис и други замърсители на въздуха, свързани с използването на фосилни горива.

Глобални проблеми в климата
Увеличените емисии на парникови газове с употребата на фосилни горива, особено въглероден двуокис, довеждат до разрастване на парниковия ефект, познат като промяна в климата или глобално затопляне. Технологиите за биомаса произвеждат много ниски или никакви количества емисии от въглероден диоксид.

В тази връзка и на база предварителни проучвания, изграждането на екологосъобразен завод бе в съответствие с политиката на Общината за привличане на инвестиции и подобряване на жизнения стандарт, чрез създаване на нови работни места.
От началото на август, 2012 г. Заводът започна да функционира, но в резултат на дейността му се усещаше неприятна миризма. До Общината достигнаха множество сигнали от граждани. Като първа реакция на 03.08.2012 г., бе направена проверка от представители на община Етрополе, която провери документите на фирмата и установи, че разполагат с всички необходими за стартирането на дейността разрешителни. Проведоха се срещи между ръководството на завода и Ръководството на Общината, в резултат на което бе проведена Среща на доставчика на технологията с обществеността. Като следваща крачка на 08. 08. 12г. инициирахме проверки от компетентните органи – Регионална инспекция по опазване на околната среда – София област и Регионална здравна инспекция – София област, целящи в най- кратки срокове да бъдат извършени замервания с цел изясняване на ситуацията и получаване на компетентна оценка. В резултат от нашето искане на 09. 09. 2012г. поканените институции изпратиха свои представители, които започнаха инициираната проверка с преглед на всички налични документи и подготовка за реализиране на замервания. Към днешна дата 15. 08. 2012г. отпочна първото от общо трите замервания, които ще бъдат направени на територията на община Етрополе.
Материалът е свален 1:1 от сайта на общината: etropolebg.com
Снимката е от архива на botevgrad.com