Загубата на Балкан тази вечер при гостуването на Спартак Плевен с 93-85 (20-28, 17-10, 24-20, 17-20, 15-7) след петминутно продължение бе малко очаквана и в същото време много неприятна. Не само защото дойде след гръмкия успех седмица по-рано над Лукойл Академик, а и защото зелените бяха надиграни в по-голямата част от мача.

На практика Балкан превъзхождаше игрово Спартак само първата четвъртина, която спечели с 28-20. Във втората обаче плевенчани играха значително по-добре, взеха я със 17-10 и на почивката изоставаха само с една точка. Една от причините за спада в играта на зелените може би бе голямото количество нарушения - повечето от тях направо пресилени, отсъдени най-вече от Младен Марков от Стара Загора и Ивайло Ресиловски от Хасково. След първите двайсет минути балканци имаха извършени 16 фаула срещу едва 9 на домакините, като с по 3 увиснаха Хънт и Петрович.

В самото начало на третата четвъртина спартаковци поведоха за първи път в мача и до края й я запази  при 61-58. Последните десет минути преминаха при постоянна смяна на водачеството, но в крайна сметка след пропуски и доста грешки и от двете страни се стигна до равенство в редовното време - 78-78.

В допълнителните пет минути Спартак игра по-точно и по-правилно, балканци направиха доста грешни пасове в решителни моменти и загубата им се очерта далеч преди края на продължението. Те играха значително по-бавно от своя съперник, най-ниският на терена Цветослав Острев си правеше каквото си искаше с преките си пазачи Хънт, Бозов и Мартин Маринов и завърши с рекорден може би за кариерата си коефициент - 31, ставайки топреализатор с 26 точки, има и 5 борби и 2 асистенции. Точно на 30-ия си рожден ден много силен мач направи и Александър Дяковски със 17 точки, 12 добави и Симеон Ценов, който има 12 точки, с 9 е Илия Станков.

Най--добри стрелци за Балкан станаха Йордан Бозов с 26 точки и Иван Лилов с 24, Атила Сантош отново направи дабъл-дабъл с 11 точки и 10 борби, Урош Петрович има 12, но той напусна рано за 5 фаула и игра едва 17 минути.

"Победата над Лукойл Академик май изигра лоша шега на нашия отбор. През седмицата на няколко пъти говорех на играчите, че им предстои сериозно изпитание в Плевен. Може би обаче не всички го взеха под внимание - каза след мача Александър Тодоров, който бе видимо доста ядосан. - Никога не съм коментирал съдийството не само защото от това следват глоби", отговори Тодоров на въпроса дали Балкан е бил ощетен от някои отсъждания на реферите.

"Това бе най-силният ни мач от началото на сезона - бе мнението на старши треньора на Спартак Цветан Антов, който е и президент на клуба. - Главната причина за успеха ни бяха колективните действия. Играхме добре в защита победихме заслужено. Очаквах в залата да има повече фенове на Спартак, за да видят този наш успех".

Останалите мачове от днес: Черно море Порт - Ямбол 78-74 след продължение, Левски - Черноморец 90-81 и Лукойл Академик - ТЕСИ България 96-63. Вчера в Самоков Рилски спортист победи Берое 87-81.