Баскетболистите на Балкан започнаха по превъзходен начин новата 2014 година. В днешния мач от 12 кръг на ТЕСИ НБЛ те сразиха в Ботевград Рилски спортист Самоков с 20 точки разлика - 90-70 (22-15, 25-20, 18-18, 25-17).

Зелените тръгнаха доста по-добре от своя съперник и в 4-та минута водеха с 11-3, а първата част спечелиха с 22-15. За две минути след началото на втората авансът им стигна до 10 точки - 26-16. Последва обаче подем в играта на гостите и в средата на четвъртината те сведоха пасива си само на 2 точки - 27-25. Веднага обаче балканци направиха серия от 9-0 и разликата в тяхна полза отново стана двуцифрена, като на полувремето бе 12 точки - 47-35.

След почивката самоковци започнаха да играят по-бързо и по-точно и третата част завърши наравно 18-18. Гостите обаче рухнаха в самото начало на последния период, когато само за три минути разликата в полза на Балкан стана 20 точки - 74-54. До края на мача балканци продължиха да контролират играта и спечелиха с 90-70.

Балкан водеше през цялата среща, с изключение на първата минута, когато самоковци поведоха с 3-2. Имаше значително по-добра стрелба - 56% срещу 42 на Рилски спортист, имат и 3 борби повече, а асистенциите са 19 на 12 в полза на домакините при равен брой направени грешки - по 12.

Топреализатор в мач с 22 точки стана Иван Лилов. Ноа Далман отново бе мистър дабъл-дабъл с 20 точки и 11 овладени топки под двата коша. Станимир Маринов отбеляза 16 точки, той е и с 8 борби и 7 асистенции и това му отрежда втори коефициент в мача, след този на Далман. Петер Седмак вкара 11 точки, с 9 точки от 3 тройки е Мартин Маринов, капитанът Павел Маринов вкара 6 точки за 17 минути.

За Рилски спортист най-много точки вкараха Шон Барнет - 20, и Евън Раванел 19, с 10 е Йордан Бозов.

В другите срещи от изиграните днес мачове от 12 кръг, който е първи за новата година, Лукойл Академик разгроми в Правец Спартак Плевен със 111-72, Черно море Порт Варна се справи по същия начин с Берое в Стара Загора - 110-90, а Ямбол надигра в Бургас Черноморец с 87-63.