В последната среща от 21 кръг на ТЕСИ НБЛ, играна тази вечер в Ботевград, Балкан надигра Рилски спортист и спечели с убедителното 97-74 (30-24, 23-13, 24-20, 20-17). С тази  победа зелените излязоха на второ място във временното класиране с 14 победи и 4 загуби.  Черно море е с 13 победи и 6 поражения и с мач повече.

Балканци започнаха мача изключително мобилизирано - в 4-та минута поведоха с 10-5, в 7-та - 19-11 и спечелиха първата четвъртина с 30-24. Във втората играха още по-силно и прибавиха нови десет точки към преднината си - 53-37 на полувремето.

След почивката самоковци, които играха без един от основните си реализатори Шон Барнет, отново не можаха да спрат надмощието на Балкан. След третата част авансът на домакините вече бе 20 точки - 77-57. И въпреки че допуснаха една лоша серия от 0-10, продължха да са по-добрият отбор и в последните десет минути, когато преднината им достигна 27 точки - 92-65 три минути преди края, а след това бе оформено крайното 97-74.

Пореден страхотен мач изигра Иван Лилов, който реализира 33 точки с 6 тройки от 10 опита. Силно действаше и Станимир Маринов, който направи дабъл-дабъл с 14 точки и 10 асистенции. Отново на високо ниво бе Лоугън Стъц с 13 точки и 6 борби, също с 13 точки е и Ноа Далман, който остана на една борба от поредния си дабъл-дабъл. Павел Маринов и Мартин Маринов вкараха по 9 точки, 3 има Седмак, с 2 е Груев.

За Рилски спортист над всички бе Евън Раванел с 23 точки и 9 борби, Данчо Бозов и Върнън Тейлър са с по 14.

Отборно Балкан отбеляза 14 тройки от 27 опита, което е 52 процента, за Рилски спортист този показател е 4 от 13. Изразено бе превъзходството на победителите и в борбата под коша - 37 срещу 23 овладени топки, както и при асистенциите - 25 спрямо 14.

Любопитен бе фактът, че Рилски спортист изпълни два пъти повече наказателни удари - 24, срещу едва 11 на Балкан. Отсъдените нарушения на баскетболистите на домакините бяха 23 срещу едва 15 на самоковци.

В следващия мач, който е директна битка за второто място, Балкан гостува на Черно море Порт Варна. Той е идната неделя, 30 март в зала Конгресна на ДКС. Преди това, обаче, във вторник - 25 март в Ботевград зелените ще изиграят последната си среща от редовния сезон на Балканската лига с косовския КБ Пея, след която ще стане известен съперникът им на четвъртфинала.