В предаването на Нова телевизия „Здравей, България” бяха показани кадри от варварска сеч в горите на Боровец и землището на Община Ботевград. Те са предоставени от проф. Михаил Константинов, уточни водещият Виктор Николаев.


На въпроси по темата за поголовната сеч отговаряха гостите на предаването – Диана Димитрова – журналист, и Валентин Карамфилов – бивш председател на Комисията по горите и бивш зам.-председател на Агенцията по горите.  


„Има нарушение и е добре да се изчака проверката. Това е рана в гората”, каза Карамфилов. По думите му е задължително фирмата, която извършва дърводобива, след това да почисти. Той подчерта, че правилата за добив на дървесина в общинските и държавните гори са едни и същи. „Трябва да се сече дърво по дърво, а не да се оставят голи площи”, категоричен беше Карамфилов.


На въпрос има ли политическа протекция над хората, които печелят милиони, унищожавайки българската гора, експертът каза, че такава има. „Бях част от експертна група за земеделие и гори на Мирослав Найденов, когато ГЕРБ беше в опозиция. Бях част от екипа, който прави горската политика на ГЕРБ. Излъгахме много хора, обещахме много неща”, каза Карамфилов и допълни, че това изсичане на гори се случва от 10 години.
„Политиците се интересуват фирмите им по места да имат работа и да печелят. Естествено част от парите отиват в партийните каси”, каза още експертът.


Относно схемата „19:45” Карамфилов заяви, че тези цифри са нови за него. „Когато правителството на ГЕРБ пое властта в горския сектор се случиха две много важни неща. Първо Мирослав Найденов еднолично, заблуждавайки правителството и премиера, вкара една промяна на Закона за горите, с която Държавната агенция по горите получи статут на изпълнителна агенция. Така започна разбиването на горската система. Веднага след като това се случи, беше направен нов Закон за горите. Майката на този закон е Георги Костов, а бащите са Мирослав Найденов, Емил Димитров, Десислава Танева. Те носят политическата отговорност за това, което се случва в горския сектор”, съобщи той.


По думите му това не е Закон за горите, а Закон за Мирослав Найденов. „Мотото е: Държавата е наша и гората е наша”, допълни експертът. Той смята, че реформата, която е направил Мирослав Найденов в Закона за горите, не е успешна.


Карамфилов беше категоричен, че директорите на горски стопанства са си плащали, за да останат на постовете си. „Който си плати остава, който не си плати се уволнява и на негово място се назначава човек, който ще си плати”, обясни той.


„Не съм чувал за това да си плащаш, за да останеш на поста си”, каза Веселин Нинов, директор на Държавно горското стопанство в Ботевград.


Относно сечта в региона той каза, че му е трудно да прецени откъде са кадрите и не може да коментира дали са спазени правилата за изсичане на гори. „Не знам и кога са заснето тези кадри”, допълни той. Нинов беше категоричен, че ще бъде направена проверка на сигнала.