Поставеният под номер 4 в основната схема Григор Димитров достигна до петия си финал в надпревара от ATP и първи на трева. Това се случи, след като той надделя с 6:2, 6:4 срещу лидера в схемата Стан Вавринка (Швейцария) в 1/2-финален мач на турнира в "Куинс Клъб" в Лондон. С успеха си първата ни ракета си осигури чек за 51 300 евро от наградния фонд и 150 точки за световната ранглиста, а в утрешния финал очаква победителя от другият 1/2-финал между Фелисиано Лопес (Испания) и Радек Щепанек (Чехия). Това бе трети сблъсък между Григор и Вавринка. До момента 13-ият в света българин имаше две поражение - през 2011 г. швейцарецът записва успех със 7:5, 6:3, 6:3 на Откритото първенство на Австралия, а през миналия сезон световният номер 3 победи Димитров и на "Мастърс"-а в Мадрид с 3:6, 6:4, 6:1. В днешния първи дуел между двамата на трева обаче Григор без съмнение бе по-добрият и заслужено остава в борбата за трофея. Припомняме, че българинът и швейцарецът през тази седмица играха заедно на двойки, но отпаднаха във втория кръг. В началните минути на двубоя двамата тенисисти взимаха без проблеми подаванията си. Григор спечели на нула сервис гейма си за 2:1, а при 2:2 дойдоха и възможностите за пробив. Българинът стигна до два брейкпойнта, но след излизане на мрежата Вавринка отрази първия. Последваха още два, които също бяха спасени от швейцареца. Шампионът от Откритото първенство на Австралия загуби подаването си по най-неприятния начин - с двойна грешка, и така Димитров поведе с 3:2. Първата ни ракета увеличи още повече аванса си с чудесна игра и пробив в седмия гейм за 5:2. Сервирайки за спечелването на първия сет, Григор имаше затруднения. Вавринка изненада съперничка си с бекхенд по правата и получи възможност за пробив. Той обаче не се възползва. Последва двойна грешка на Димитров и втори брейкпойнт за швейцареца. Хасколвията направи ас и се измъкна и от тази ситуацията. В крайна сметка след точно половин час игра Григор взе сета с 6:2. Във втората част 29-годишният Вавринка за момент намери ритъма си, но това не продължи кой знае колко дълго. Григор си заслужи овациите на публиката със страхотното си движение по корта и изпълнения в близост до мрежата. Българинът направи двойна грешка и даде две точки за пробив на съперника си в четвъртия гейм на сета. Въпреки това обаче Димитров не се пропука, а напротив - показа страхотен характер и се измъкна. С напредването на тази втора част Вавринка ставаше все по-колеблив, а грешките му от форхенд зачестиха. Именно след такава той отново бе притиснат от българина до стената. Швейцарецът не издържа на напрежението и прати форхенда си в аут за пробив и изоставане с 3:4. В осмия гейм третият в ранглистата швейцарец счупи ракета в изблик на яростта си и бе официално предупреден от съдията на стола. Григор затвърди пробива си с безпроблемен сервис гейм за 5:3 и бе все по-близо до победата. Съперникът му взе собственото си подаване в деветия гейм на нула, но това бе всичко за Вавринка в мача. След 61 минути престой на корта и с ас Димитров затвори мача и така си осигури място на финала в престижаната надпревара в Лондон. До този момент най-доброто представяне на българина в "Куинс Клъб" бе достигането до 1/2-финала през 2012 година. Тогава той отстъпи срещиу Давид Налбандян (Аржентина). От изиграните до момента четири финала в кариерата си българският тенисист има три титли - в Букурещ (на клей) и Акапулко (на твърда настилка) през тази година, както и в Стокхолм (на твърда настилка) през миналия сезон. През 2013 година Григор отстъпи в сблъсъка за трофея в Бризбън на твърда настилка срещу Анди Мъри (Великобритания).