Мъжкият национален отбор на България допусна трета поредна загуба в квалификациите за Евробаскет 2015, след като загуби от Израел с 84:100 в зала „Универсиада“.

С това шансовете на тима да заеме едно от първите две места в крайното класиране на групата на практика приключиха. Следващия мач на баскетболистите на Георги Младенов е в сряда като гост на Холандия.

Мачът започна с доста висока резултатност за двата отбора, а играта вървеше кош за кош през първите 7-8 минути. В края на първия период обаче българите спряха да са ефективни в нападение и това доведе до серия от 11:3 в полза на гостите. На моменти през втората част разликата стана 13 точки, но до почивката България я намали на 8 – 38:46.

Серия от 19:3 за начало на третия период обаче, изстреля Израел напред, като разликата бързо стана по-голяма от 20 точки и с това интригата приключи. Гостите продължаваха да бележат почти необезпокоявани и да преодоляват без проблеми защитата на домакините.

Българите спечелиха борбата под коша, но извършиха повече грешки, а също така Израел успя в 37 от 52 опита за 2 две точки за успеваемост 64%. Омри Каспи наниза 19 точки за победителите, а Д’Ор Фишър добави 18 и 13 борби.

За Българите с 18 точки завърши Александър Везенков, 15 и 7 борби добави Христо Захариев. С по 11 точки се отчетоха Асен Великов и Станимир Маринов.

С това шансовете на тима да заеме едно от първите две места в крайното класиране на групата на практика се намалиха до минимум. Следващият мач на избраниците на Георги Младенов е в сряда като гост на Холандия.

За Българите с 18 точки завърши Александър Везенков, 15 и 7 борби добави Христо Захариев. С по 11 точки се отчетоха Асен Великов и Станимир Маринов, Павел Маринов добави 8.

След срещата селекционерът Георги Младенов каза нещо много важно: "Момчетата се опитаха да направят това, което искахме, но тук става въпрос и за опит, класа, рутина и на изиграни много мачове. Някои от тях имат едва два-три мача. Без да се оправдавам, но седем човека са дебютанти. Само Аврамов, Костов и Върбанов са играли досега повече мачове. Повечето други са с първи срещи. Момчетата дават максимума, но това са реалностите.

Това обаче е и бъдещето. Това са момчета, които след една-две години ще бъдат гръбнак на националния отбор. И ако сега ги пречупим и започнем, както обичаме ние, да ги почерним, няма да е много хубаво. Нека се пазят тези момчета, това е бъдещето на баскетбола. Каквото има, ще го поема аз, няма проблеми."

В другия мач от групата Черна гора претърпя загуба като домакин на Холандия с 60-65.