В днешната решителна трета среща от четвъртфиналната серия Балкан победи Ямбол с 90-74 (22-19, 20-10, 24-17, 22-28). Така зелените станаха последният полуфиналист.  Техен съперник в единия полуфинален плейоф на НБЛ ще бъде Рилски спортист, като серията се играе до 3 победи в 5 срещи. Първите два мача са на 9 и 11 май в Арена Ботевград. По програма следващите две срещи са на 14 и 16 май в Самоков, ако се стигне до пети мач, той ще бъде на 19 май в Ботевград.

В този последен четвъртфинален двубой балканци направиха най-добрия си мач срещу Ямбол. Първата четвъртина бе оспорвана и завърши с преднина на домакините от 3 точки - 22-19. В самото начало на втората ямболци поведоха с 23-22. Но последва страхотна серия от 16-0 за Балкан и в 18-та минута резултатът вече бе 38-23.

Зеленобелите продължиха да играят добре и след почивката и малко преди края на третата четвъртина достигнаха до най-голямата разлика в тяхна полза - 25 точки при 66-41. В средата на последния период резултатът бе 80-60, до края последва известно отпускане, което позволи на гостите на намалят разликата за крайното 90-74.

Изненадващо старши треньорът Влада Вукойчич започна с Николай Маринов в стартовата петица. Този ход се оказа изключително успешен, тъй като той стана топреализатор в мача с 15 точки - всичките от тройки само за 15 минути на полето. Ники започна с два пропуска, но след това бе точен  пет пъти зад дъгата. Отново добър мач направи и Павел Маринов, който завърши с дабъл-дабъл от 11 точки и 10 борби.  Иван Лилов вкара 12 точки, още двама са с по 11 - Педжа Стаменкович и Мартин Маринов. Вукота Павич отбеляза 10, 7 има Милованович, с 5 е Върбанов, 4 има Острев. При дебюта си за мъжкия тим на Балкан юношата Денис Петков влезе за малко повече от минута и вкара последния кош за победителите.

За Ямбол най-резултатни бяха Стоян Петков с 19 точки и Тайлър Лейзър с 16.