От 17:00 часа тази вечер в малкия салон на НЧ „Тодор Пеев-1871” се проведе отчетно-изборното събрание на читалището.
Бяха разгледани три въпроса, между които и отчетния доклад за двегодишната дейност на настоятелството. За нашите читатели качваме, с незначителни съкращения, отчетния доклад, изнесен от Христо Андреев:


Докладът за дейността на НЧ „Тодор Пеев-1871", гр. Етрополе е разработен в съответствие с разпоредбите на чл. 26а, ал. 2 от Закона за народните читалища, културния календар и реализираните проекти през 2014 г. -2015 г.


1. Основни функции и задачи на институцията са:
Отстояване позицията за водещо културно средище;
- Обогатяване на културния живот; Развитие на библиотечната дейност;
- Превръщане на читалището в информационен център;
- Съхраняване на народните обичаи и традиции;
Развитие и подпомагане на любителското художествено творчество; Работа по проекти;
Партниране с местното самоуправление за развитието на културните процеси.
Приоритетни задачи за изминалия отчетен период бяха:
- Уреждане и поддържане на общодостъпни библиотеки;
 - Работа в школи, концерти, фестивали;
- Предоставяне на компютри и интернет услуги по Програма „Глобални библиотеки";
- Кандидатстване, разработване и реализиране на проекти;


2. ДЕЙНОСТИ:
2.1.   Библиотечна и информационна дейност
Основна цел в библиотечната дейност е привличане на читатели от най- ранна детска възраст.
Към читалището функционират два отдела на библиотеката - за деца и за възрастни.
През 2014 - 2015г. в библиотеката са регистрирани средно 1 728 читатели - 494 (до 14 г.) и 1234 възрастни. Най-голям е броят на учащите се-ученици (начална, средна и горна степен) и студенти. Следват учителите, работниците, медицинските специалисти, пенсионерите. През 2014 - 15г. в библиотеката са направени 25 222 посещения. Читалищната библиотека притежава фонд от 61 896 тома литература.
За популяризиране на дейността си читалищната библиотека организира:
• Открити уроци, беседи, разговори, кътове и витрини, културни мероприятия, свързани с книгата.
• Запознаване на учениците с изискванията, условията и начина за ползване на необходимата литература в библиотеката;
• Работа с най-малките деца с цел зараждане интерес към книгата.
Бюджетните затруднения наложиха редуциран подход при набавянето на нови заглавия. През периода 2014 - 2015 г. са получени 520 тома, като 251 тома от тях са дарения. Значително беше дарението от "Елаците" - 118 книги, предимно от български автори на художествена и обществено-политическа литература. Ценим даренията на Община Етрополе и на нашите съграждани и местни родолюбци, които дарения помагат да обогатим книжния фонд. За обогатяване на фонда по краезнание, основен принос имат Петко Великов и Цветан Тацов.
В библиотеката се получават 11 периодични издания.
Качеството на библиотечно-информационното обслужване зависи от обогатяването, организацията и управлението на библиотечните фондове, а от своя страна качеството на фонда е в пряка връзка с читателските търсения, потребности, интереси и наличните финансови средства.
В тази насока беше изпълнен проект „Глобални библиотеки". Читалището осигурява устойчивост на проекта, като със собствени ресурси провежда редица дейности и към настоящия момент. Подготвят се мултимедийни презентации, провеждат се индивидуални обучения и консултации, изготвят се справки, изпраща се информация до различни обществени организации.
Техническото оборудване на библиотеката позволява читателски запитвания и търсения да бъдат изпълнявани не само по традиционния заемен начин и в читалня, а да се търсят ресурси в уеб - библиотеки и специализирани портали, да се работи с електронни масиви. Библиотеката е оборудвана с 8 компютърни работни места с периферни устройства, с неограничена Интернет връзка, с копирна апаратура.
Библиотечните работници съчетават традиционните библиотечни услуги с използването на новите технологии, така, че читателите да са по-информирани, по-удовлетворени в търсенията си, да усещат библиотеката като едно любимо място. С компютрите за потребителите, с достъпа до интернет и онлайн информация библиотека придоби нов, по-модерен облик, утвърди се като средище на информация, комуникация, знание, култура.


МЕРОПРИЯТИЯ НА БИБЛИОТЕКАТА:
- Уроци по родолюбие:
- Открити часове с децата от началния курс под надслов „Обичам да чета" и „Любими детски книги"
- Кътове, беседи, четения, презентации и чествания по случай бележити дати свързани с видни българи и събития.
- Четене-маратон, дискусия:"Книгата или компютърът".
- Инициативата „Чети с мен"се осъществиха много интересни колективни четения.
1 октомври - Денят на поезията проведохме среща-разговор с големите ученици "Имаме ли нужда от поезия в забързаното ни време?". Продължават обученията на библиотекарите по проект „Глобални библиотеки-България" по различни модули - надграждащо обучение по „Информационни и комуникационни технологии; електронни услуги в библиотеката.
Във връзка с обявената сесия за финансова подкрепа на библиотеките, предоставена от министерството на културата по програма „Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност 2015" бяха отпуснати 600 лв. за обновяване на библиотечния фонд.
2.2. Художествено - творческа дейност на НЧ „Тодор Пеев-1871" Школи
През изтеклия период читалището продължи работата си в посока привличане на деца и развиване на техните умения и таланти.
1. Школа по пиано, тамбура и гъдулка с преподаватели Цветанка Николова и Даниел Борисов с 25 малки и големи ученици. Всяка година представят по две продукции, на които показват на родители и общественост резултатите от своя труд и този на децата.
2. Школа по народни танци с ръководител Калинка Пушкарова.
Обучават се деца от I до 10 клас в три групи - 1 и 2 -ри клас; 3- 5 клас; 6 и 10-ти клас - общо 110 деца. Участие на Детски танцов ансамбъл в Детски фолклорен фестивал гр. Одрин, Република Турция; участие в Международен детски фестивал гр. София; проведения Летен лагер в гр. Приморско


Самодейни състави
Основни участници в провеждането на културните изяви и събития, както и от празничния календар на читалището, така и този на Община Етрополе.
1. Литературен кръжок с ръководител Евгения Христова. Последните години са много успешни за литературния кръжок. Всяка година се издава книжка „Омайничета". Поместени са най-добрите творби от годината на децата. Всеки момент очакваме да излезе от печат „Омайничета 10"
Младите творци участваха в различни национални и общински конкурси и получиха много награди и отличия:
- Ивета Василева - III място в Националния конкурс „Живеем в земята Ботев" - Враца 2014 г. и стипендия на МОН.
- Даниела Накова - Сертификат за отлично представяне от Регионален конкурс "Коледа 2014" гр. Сливница - І място в Национален конкурс „България в картини и слово" Търговище – 2015 г .
- Теодор Цветков - II място в националния конкурс „Не се гаси туй що не гасне" София  2015 г. Поощрителна награда в националния конкурс „Вълшебния свят на Ангел Каралийчев" София 2015 г.
- Радостина Дончева - III място в Националния конкурс „Любовта без която не можем" - Габрово 2014 г.
Децата от кръжока ежегодно се представят отлично в традиционната „Етрополска зима". Те печелят голяма част от призовите места за поезия, проза и хумор.
Със своите творби участваха в различни мероприятия, организирани от общината, читалището, историческия музей, училищата, където също се представиха достойно.
2. Танцов ансамбъл „Балканска младост" - танцов художествен ръководител е Калинка Пушкарова. През 2014 г. след поредния преглед на ЦИОФФ - България получи приза „ПРЕДСТАВИТЕЛЕН". Танцьорите се желани участници в изяви, организирани от читалището и Община Етрополе. Многобройни са участията на танцовия състав в града и страната - традиционно участие в Международен фестивал „Пирин фолк" гр. Сандански. През 2014 г. Танцов ансамбъл „Балканска младост" гр. Етрополе осъществи две турнета в чужбина - Участие в 7 Международен фолклорен фестивал Сан Дженесио, Италия и Международен фестивал „Самарфест", Унгария.
Тазгодишното участие в 4-ти Международен фолклорен фестивал „Пъстър свят" - гр. Панагюрище донесе второ място на състава.
Успешно представиха както Родината ни, така и града ни на Международен фолклорен фестивал Бистрица Румъния. Всяка година танцовия състав получава покана и участва в „Празника на баницата" Бела Паланка Сърбия.
3. Народен оркестър с ръководител Христо Даков, състоящ се от четирима музиканти (гъдулка, тъпан, акордеон и кавал) - съвместни
участия с ФА „Балканска младост" и женска група за народно пеене „Димана" на всички читалищни и общински концерти.
4. Вокална група „Димана" - 10 участника, и Детска вокална група „Звездица" - 11 участника с ръководител Диляна Колева - Гоцева. Участия във всички читалищни мероприятия. Творческа среща, организирана от Дружество за съхраняване на български фолклор и традиции в Будапеща, Унгария; участие в I Международен фестивал на музикалното и танцово изкуство „Морски звезди" - Катерини Паралия, Р. Гърция. Много
успешна за групата беше 2015г. за състава. На Международен фолклорен фестивал „Златен прах 2015" и на фолклорен фестивал „Празника на минералната вода, здравето и красотата", бяха удостоени с две втори награди.
5. Театрална трупа „Михаил Пенчев" с ръководител Николай Пенчев. Всички участия в театрални фестивали са след предварителна селекция от комисия, която определя кои състави ще участват. Участия със скечове и интермедии, представени в различни концерти и спектакли; участие във възстановката „137 години от освобождението на Етрополе". През 2014 г. подготви и представи театралната пиесата "Големанов" от Ст. Л. Костов- постановка, сценичен вариант, музикална картина - Николай Пенчев. Участие в 17 Национален фестивал на любителските театри Каварна - 2014 г.; участие във Фестивал на любителските театри на името на Кръстьо Пишурка - Лом 2014 г., където първа награда за поддържаща женска роля получи Николинка Червенякова; участие във Фестивал „Театър без граници" гр. Самоков, номинация за мъжка роля за Кирил Ботев в ролята на Големанов и Иван Пейчев в ролята на Чавдаров за поддържаща мъжка роля. Театрално представление в гр. Димитровград, Р. Сърбия.
Участието на Театралната трупа в традиционните Дни на Парцалев гр. Левски 2015г. В момента работят нова пиеса.
б. Вокална група „Ретротон" с ръководител Виолета Цолова - 10 изпълнители. Участие във всички читалищни и общински мероприятия, участие в I и II Международен фестивал на музикалното и танцово изкуство „Морски звезди" - Катерини Паралия, Р. Гърция, Участие в международен фолклорен фестивал в гр. Улцин Черна гора .
7. Естраден състав и солисти с ръководител Кирил Лихарев -10 изпълнители. Участие в сборни програми. За съжаление г-н Лихарев се отказа от работа по здравословни причини, но вокално инструментарната група от 4 талантливи момичета продължава да репетира и скоро ще ги видим на нашата сцена.
8. Трио „Романтика" с ръководител Боян Шаранов участие във всички читалищни и общински мероприятия и във II Международен фестивал на музикалното и танцово изкуство „Морски звезди" - Катерини Паралия, Р. Гърция
9. Групата „Оренда" - 10 участника с репертоар: стари градски, популярни и песни за България с ръководител Петя Цекова. Участие в Осми национален фестивал на шлагерната и стара градска песен „Пей сърце" Кюстендил 2014. Завърна се с първа голяма награда на журито и няколко предложения за бъдещи изяви. Печелят и още една специална награда - за сценично присъствие.
Участие в XV-то издание на Празника на старата градска песен „МАРА ВРАЧАНКА", гр. Враца 2014, от който получава Ш-та награда на журито.
През тази година представиха подобаващо Етрополе на фестивала „Еврофолк" във Велико Търново, където бяха наградени със сребърен медал и бяха отличени със званието лауреати на Старопланински фолклорен фестивал.
 
Програми и проекти
През изминалите две години НЧ „Тодор Пеев - 1871" успя да реализира поредния си проект със средства от европейски фондове, благодарение на активното съдействие на община Етрополе. Проект „Подобряване на материално-техническата база в Народно читалище „Тодор Пеев - 1871" по Програма за развитие на селските райони на стойност 515 289 лв. приключи през месец юли 2015 година. Инвестицията беше вложена в техническо оборудване и обзавеждане в почти всички помещения на читалищната сграда. Беше монтирана озвучителна и осветителна техника за читалищна зала и репетиционните зали, проектор за големия салон. Подменени бяха седалките в големия салон и столовете в Малкия салон. Доставени бяха две подвижни сцени. Обзавеждане беше монтирано и в помещенията на библиотеката. Доставено беше цялостно обзавеждане, озвучителна техника, мултимедиен проектор и екран за прожектиране в Младежкия клуб.
Помещенията на клуба бяха ремонтирани със средства на общината, което позволи Младежкият клуб да започне отново да функционира. Средства на общината бяха вложени и в неотложен ремонт на покрива, с което се предотвратиха редица рискове за техниката и неудобства за участниците в читалищната дейност.
През 2014 г. читалището кандидатства и спечели проект на стойност 2000 лв. към Министерството на културата за допълваща целева субсидия по Направление „Художествено-творческа дейност и попълване на библиотечния фонд". През 2015г. читалищната библиотека кандидатства по проект „Българските библиотеки -съвременни центрове за четене и информираност 2015" Целта на проекта е обогатяване на библиотечния фонд с нови издания на стойност 480 лв..


Средства от бюджета за 2014 г.
През изминалата година читалището работи по утвърдени субсидии, отпуснати от държавния и общински бюджет и финансови постъпления от такси, членски внос, дарителства и др. държавната субсидия за 2014 г. на стойност 86 200 лв. и дофинансиране от Община Етрополе в размер на 43 526 лв, собствени приходи 13 049 лв. и целева субсидия 2000 лв.. За 2015 година - държавна субсидия е на стойност 91 580 лв. и дофинансиране от Община Етрополе в размер на 39 795 лв, собствени приходи 14 185,25 лв. и целева субсидия 480 лв..


Считаме, че през изминалите години постигнахме много, като оценяваме и възможностите да се работи за още по-добри резултати. Читалището се утвърди като обществено - значима институция със собствен принос. Ръководството и екипът на читалището работят за разширяване кръга от партньори с културни институции, учебни заведения, както и в посока на подобряване на предлаганите услуги. Търсим възможности за кандидатстване по проекти и програми.
В тази връзка, за нас e важно да благодарим на екипа от специалисти по програми от Община Етрополе, да благодарим на Ръководството на Община Етрополе и Общинския съвет, с чието съдействие беше осъществена издръжката на сградата, възможно развитието на дейността в читалището, както и представянето на международни сцени.
Като председател и от името на читалищното настоятелство благодарим на общото събрание за оказаното доверие и работата ни през мандата 2014-2015 г., като ръководен орган за дейността в Народно читалище „Тодор Пеев-1871".