Дербито, което се очакваше тази вечер в Арена Ботевград между Балкан и Академик Бултекс 99, не се получи. Домакините надиграха своя съперник и спечелиха с убедителния резултат 94-74.

Тази победа над третия в класирането бе един чудесен завършек на календарната 2016 година. А и публиката в Арена Ботевград създаде невероятна атмосфера, което превърна срещата наистина в баскетболен празник.

Противно на очакванията, гостите не започнаха добре и още след първата част изоставаха с 13 точки - 29-16. Балканци продължиха да доминират и във втората и прибавиха още 6 точки към преднината си - на полувремето тя бе 19 - 51-32.

В третия период се получиха два страхотни обрата. Първо пловдивчани направиха серия от 10-0 и смъкнаха изоставането си до 10 точки в 22-та минута - 55-44. След това обаче дойде ред на домакините, които също за две минути върнаха тази серия от 10-0 за 65-44 и я продължиха до 16-1, а след третата четвъртина авансът им вече бе 26 точки - 73-47.

В последната част  се стигна и до най-голямата преднина за Балкан от 28 точки при 75-47. А когато срещата се доиграваше, бе оформен крайният резултат 94-74 за Балкан.

Победителите водеха в резултата 39 минути и 35 секунди от всичките 40. Имат с близо 20 процента по-добра стрелба - 57.8% спрямо 38.7 на съперника.Този път спечелиха и борбата с 42-34, имат цели 30 асистенции срещу едва 10 на Академик, но пък направиха и доста грешки - 21, срещу 17 на съперника.

Шестима от Балкан вкараха над десет точки. Най-резултатен с 23 е Травис Даниълс, който направи и първия си дабъл-дабъл, овладявайки 10 борби. Михайло Секулович отбеляза 14, с по 13 са Станимир Маринов и Ивко Ивков, по 10 имат Амин Хот - с 10 асистенции, и Колин Вос.

За Академикт Бултекс силен мач направи единствено Шакир Смит с 18 точки. С една повече - 19, е Джордън Семпъл, но той ги вкара едва когато мачът отдавна бе решен, взе и 12 борби.

В следващия кръг Балкан по програма почива. Отборът ще направи тренировки в дните до Нова година. След което на играчите ще бъде дадена почивка и те ще се съберат отново на 3 януари. Следващият им мач е на 13 януари, когато гостуват на Черно море Тича.

В останалите две срещи днес: Левски 2014 - Рилски спортист 61-78  и Черно море Тича - Лукойл Академик 75-86. Последната среща от кръга е утре между Ямбол и Берое.