България ще спечели девет медала - 1 златен, 5 сребърни и 3 бронзови, на олимпийските игри в Пекин. Такава прогноза прави американското списание "Спортс Илюстрейтид". Изданието посочва и кои български спортисти ще стъпят на стълбичката на призьорите.

Шест от деветте очаквани медала ще донесат борците. От борбата ще дойде и единствената титла - на Станка Златева.
На финала при най-тежките в категория до 72 кг тя ще надделее над петкратната световна шампионка Киоко Хамагучи (Яп).

Армен Назарян (60 кг) и Николай Гергов (66 кг) ще станат олимпийски вицешампиони в класическата борба, а Явор Янакиев (74 кг) ще вземе бронз в същия стил. В свободната борба сребро ще извоюва Радослав Великов (55 кг), а Анатоли Гуйдя (60 кг) ще се окичи с бронз. Назарян ще загуби на финала от световния шампион Давид Бединадзе (Груз), Гергов - от първенеца на планетата Фарид Мансуров (Азр), а Великов - също от световен шампион - Бесик Кудухов (Рус).

Останалите български отличия ще вземат Йордан Йовчев и Румяна Нейкова - сребърни медали, съответно на халки в спортната гимнастика и на скиф в гребането, както и ансамбълът по художествена гимнастика, който ще се окичи с бронз на втора поредна олимпиада.
Нейкова отново ще загуби сблъсъка с Екатерина Карстен Ходотович (Блрс), а Йовчев ще остане втори след представителя на домакините Чън И Бин.

За първи път в историята Китай ще оглави класирането по медали, тъй като ще спечели най-много титли - 49, следван от САЩ - 45, Русия - 25, Австралия - 22, Германия - 15.
Американците обаче ще спечелят най-много общо медали - 121 (45, 44, 32), пред китайците - 102 (49, 28, 25) и руснаците - 75 (25, 28, 22).
Преди четири години в Атина съотношението бе: САЩ - 102 (36, 39, 27), Китай - 63 (32, 17, 14), и Русия - 92 (27, 27, 38).

Суперзвездата на 29-ите олимпийски игри ще бъде Майкъл Фелпс (САЩ). Според "Спортс Илюстрейтид" американският плувец ще се окичи с 8 златни медала - три в щафетите и пет индивидуални (200 м св. стил, 100 и 200 м бътърфлай, 200 и 400 м съчетано). По този начин Фелпс ще надмине своя легендарен сънародник Марк Шпиц от Мюнхен 1972, когато спечели 7 златни медала.

Световният рекордьор в спринта на 100 м Юсейн Болт (Ямайка) ще загуби битката с Тайсън Гай (САЩ) в тази дисциплина, но ще триумфира на 200 метра.

САЩ ще вземат реванш за слабото си представяне в баскетбола при мъжете в Атина 2004 и ще станат шампиони за четвърти път след 1992 г.

В мъжкия волейбол пък на върха ще стъпи Бразилия, пред Русия и Полша.

Роджър Федерер ще се реваншира за загубата на първата позиция в световната ранглиста по тенис, като спечели златото в Пекин.
Най-голямата драма ще бъде на 110 метра с препятствия, където легендата на китайския спорт и най-голям спортен символ Лю Сян - олимпийски шампион от Атина 2004, ще загуби битката със световния рекордьор Дайрон Роблес (Куб).

Първият олимпийски шампион в Пекин ще е германката Соня Пфайлшифтер, която ще извоюва титлата на въздушна пушка от 10 метра в спортната стрелба.