Тази вечер в Ботевград Балкан спечели със 100-75 срещу Рилски спортист втория четвъртфинален мач от първенството на НБЛ. Така серията е изравнена на 1-1 победи, след като в първия мач самоковци се наложиха с 81-79 след продължение. И във вторник, 2 май отново в Арена Самоков ще бъде третият решителен двубой, който ще се окаже последен за един от двата отбора за сезон 2016/2017.

Гостите започнаха по-добре мача и поведоха с 12-6, но със серия от 10-0 Балкан направи пълен обрат и взе първата четвъртина с 25-22.  Зеленобелите играха по-добре във втория период, като в 17-та минута стигнаха до двуцифрена разлика 41-30, която запазиха и на полувремето - 50-39.

Рилски спортист тръгна силно в началото на третата четвъртина и със серия от 7-0 смъкна до 4 точки на 50-46.  Но само за две минути домакините отново стигнаха до двуцифрен аванс - 61-51 в 26-та минута, а до края на частта го увеличиха на 16 точки - 75-59.   Това очевидно разколеба гостуващия тим и в четвъртата част преднината на Балкан започна да набъбва - 21 точки в 33-та минута - 84-63 и 30 точки - 93-63 три минути преди края, а последната сирена дойде при 100-75 за домакините.

Любопитно е, че разликата от 25 точки бе постигната, след като Балкан отбеляза по 25 точки във всяка една от четирите части. Завръщането на Станимир Маринов, който пропусна първата среща заради наказание, се оказа ключово за успеха.  Той отбеляза 23 точки, като направи и дабъл-дабъл с 10 завършващи подавания и е с най-висок коефициент. След силно второ полувреме Травис Даниълс отбеляза 21 точки, като след първото имаше само 2.  Михайло Секулович е с 15 точки, по 13 вкараха Амин Хот и Николай Маринов, с 5 е Кочев, 4 имат Дурчев и  Цветкович, 2 добави Каменов.

За Рилски спортист отново, както и в първия мач, най-силен бе Еван Бруинсма с 19 точки и 8 борби, с 16 е Шелтън, 11 отбеляза Данчо Бозов, но той направи и най-много грешки - 6.

До трети мач се стигна и в още два четвъртинала. Спартак се наложи в Плевен над Берое с 93-92, а във Варна Черно море Тича победи Академик Бултекс 99 с 85-79. Единственият ясен полуфиналист е Лукойл Академик, който в Ямбол спечели и втория си мач с 85-71.