Тази вечер в първата среща от първия квалификационен кръг на турнира за Купата на ФИБА Европа Балкан спечели срещу румънския Орадя с 82-66 /17-20, 22-11, 15-22, 28-13/. Дали тези 16 точки аванс ще се окажат достатъчни, ще стане ясно седмица по-късно, когато е реваншът в зала Антонио Алексе в Орадя.

Два дни преди този мач Балкан понесе тежък удар с контузията на един от лидерите на тима Христо Захариев, която ще го извади от игра най-вероятно около два месеца. В негово отсъствие зеленобелите играха мобилизирано, въпреки известни амплитуди в техните действия. Особено през първата част, в която допуснаха пасив от 8 точки при 12-20 в 7-та минута, но до края на четвъртината успяха да го намалят на 3 - 17-20. През вторите десет минути балканци бяха по-добрият отбор, спечелиха ги с 22-11 и на полувремето имаха аванс от 8 -  39-31.

Още в първата минута след почивката преднината на домакините стана двуцифрена, а малко по-късно дисквалифициращо нарушение получи най-резултатният до този момент играч на Орадя Горан Гайович. Това обаче мобилизира румънския тим, който направи серия от 6-0, а до края на третия период смъкна пасива си само до 1 точка - 54-53.

Със силна серия в първите  минути на последната четвъртина домакините отново направиха преднината си двуцифрена. В 35-та минута резултатът бе 73-63, което очевидно разстрои играта на Орадя. Балкан се възползва от това, като в тази част три последователни тройки отбеляза Игор Кесар, и стигна до разлика от 18 точки при 82-64. А последната сирена дойде при 82-66 за Балкан.

Победителите бяха напред в резултата повече от 29 минути, Орадя водеше в продължение на 9 минути и 22 секунди. В мача се достигна само до две равенства, а водачеството бе променяно цели 10 пъти. Румънският тим бе по-добър в стрелбата за 2 точки - 42% срещу 39 на Балкан, домакините обаче бяха по-точни от тройката - 11 от 26 /42%/ срещу 8 от 27 на Орадя. Румънският тим има  4 борби повече, но направи цели 19 грешки спрямо само 7 на Балкан.

Игор Кесар стана топреализатор с 20 точки с 4 тройки от 5 опита, овладя и 8 борби и е с най-висок коефициент на полезност. Отлично игра и Девин Брукс, който бе на косъм от трипъл-дабъл - 16 точки, 10 борби и 9 асистенции. Силно се представи и Павел Ианов, който вкара 12 точки, с по 11 са Венци Петков и Брандън Фортънбъри. Уошингтън има 6 точки, 4 добави Хаутън.

За Орадя с по 15 точки са Неманя Милошевич и Мартин Зино, по 10 вкараха Андрей Мандаке и Горан Гайович.

Реваншът е на 27 септември от 19 часа в Орадя.