Баскетболистите на Балкан стартираха с поражение новата 2018 година. Днес те бяха надиграни при гостуването си в Пловдив на Академик Бултекс 99 и загубиха с 80-70 /26-15, 21-19, 10-20, 23-16/.

Зелените започнаха ужасно и в 5-та минута резултатът бе 18-5 за домакините, а първата част завърши 26-15 в тяхна полза. В средата на втората четвъртина Балкан се доближи до 6 точки, но след това пловдивчани отново направиха преднината си двуцифрена - на полувремето 47-34.

След почивката балканци значително подобриха играта си и до края на третия период намалиха изоставането си на 3 точки - 57-54 за Академик Бултекс 99. А три минути след началото на последната част изравниха при 59-59. След това обаче отново позволиха на своите съперници да поведат, а те не изпуснаха водачеството до последната сирена за крайното 80-70.

За Балкан в този мач не игра Христо Захариев. Според информацията, с която разполагаме,  в самия край на последната тренировка снощи  след падане той е получил болки в кръста, вероятно прищипан нерв.

Победителите имаха значително по-добра стрелба - 55 % /30-54/ срещу едва 34% на Балкан /24 от 70/. Домакините имат 3 борби повече - 37 спрямо 34. Най-фрапиращо обаче е съотношението в асистенциите - цели 26 на домакините срещу само 6 /!/ на Балкан.

Най-добри за Академик Бултекс 99 бяха двете нови попълнения, отпаднали от съединения отбор Левски Лукойл. Димитър Димитров стана топреализатор с 25 точки със стрелба 10 от 14, като има и 8 борби и асистенции колкото целия тим на Балкан - 6. Сръбският център Никола Маравич отбеляза 18 точки и овладя 8 борби. Мартин Дурчев е с 12 точки.

За Балкан Венцислав Петков вкара 19 точки, с 13 е Павел Иванов, а Девин Брукс има 11 точки и 9 борби. Девон Уошингтън бе далеч от показаното в последните срещи - има 8 точки със слаба стрелба - 3 от 12. Дейвид Хоутън завърши с 4 точки, без точка са Кочев и Илиев.

В сряда, 10 януари Балкан ще гостува в Правец на Академик в първия мач между двата тима от турнира за Купата на България.

В другите мачове от днешния 13 кръг: Берое - Левски Лукойл 74-81, Черно море Тича - Академик 101-70, Спартак - Рилски спортист 89-105.