Тази вечер в мач от 18 кръг между първия и втория в НБЛ баскетболистите на Балкан спечелиха като домакини срещу Рилски спортист с 83-78. С това те затвърдиха лидерската си позиция след второто завъртане в първенството, като имат 13 победи и 3 загуби. И направиха чудесен подарък на президента на БК Балкан Михаил Михайлов за днешния му рожден ден.

Срещата бе изключително оспорвана и премина през няколко обрата, стигна се до 11 равенства. Най-критичният период за домакините бе в средата на последната четвъртина, когато тимът от Самоков поведе с 6 точки - 70-76, когато до края оставаха 4 минути и 53 секунди. Последваха две много важни тройки на Балкан, които дадоха началото на серията от 13-2 до последната сирена за победата с 83-78.

Победителите изоставаха в борбата под двата коша - имат 32 овладени топки спрямо 41 на Рилски спортист. Особено драстична бе разликата при борбите в нападение - през първото полувреме самоковци спечелиха 7, а за цялата среща - цели 17. Това им даде предимство в точките от втори шанс - 6 спрямо 12. Асистенциите и грешките са равни, но Балкан показа по-добра стрелба - 53.4% (31-58) срещу 43.9 на Рилски спортист (29-66). А най-вважното бе, че зеленобелите имат 21 вкарани точки от бързи атаки срещу само 3 за Рилски спортист по този показател. Все пак Балкан бе напред в резултата близо 33 минути, а самоковци водеха 6 минути и 17 секунди.

Шестима от Балкан са с двуцифрено изражение на отбелязаните точки. Топреализатор с 18 точки е Игор Кесар, той овладя и 9 борби, има и 3 асистенции и е с най-висок коефициент. С 16 точки блесна гардът Джордън Калахан, който бе фаулиран най-много - 7 пъти. Трима са с по 12 точки - Христо Захариев, Венци Петков и Дейвид Хоутън, като Захариев направи и дабъл-дабъл с 10-те си борби. Девон Уошингтън отбеляза 11 точки, с 2 е Павел Иванов.

За Рилски спортист много силно играха Травис Тейлър, който завърши с дабъл-дабъл от 18 точки и 10 овладени топки, и Дерек Райт с 15 точки и 6 асистенции, 12 прибави Еван Раванел.

Следващата седмица на двата отбора им предстоят два тежки мача в полуфиналната фаза за Купата на България. Балкан среща Левски Лукойл, а Рилски спортист - Академик Пловдив.

В другите мачове от 18 кръг на НБЛ: вчера в Правец Академик - Левски Лукойл 70-96, днес Черно море Тича - Ямбол 93-99 след продължение , Академик Бултекс 99 - Берое 85-53. Почиваше Спартак Плевен.