В днешната първа полуфинална среща в зала Универсиада Балкан отстъпи на Левски Лукойл със 73-62 /8-13, 24-9, 19-23, 22-17/. Така във втория мач, който е в събота, 17 февруари от 18.00 ч. в Арена Ботевград, зелените ще трябва да стопяват 11 точки пасив, за да играят финал за трофея.

Балканци спечелиха първата четвъртина с 5 разлика - 13-8, но изиграха изключително слаба втора. Резултатът от нея е 24-9 за домакините, които на полувремето водеха с 10 точки - 32-22. След третия период Балкан се доближи на 6 разлика - 51-45 за Левски Лукойл. В последните десет минути обаче зелените не можаха да се противопоставят достатъчно добре и претърпяха поражение със 73-62.

Балкан отстъпваше и в стрелбата - 42% за Левски Лукойл спрямо 38%, както и от тройката -48% на домакините /11-30/ срещу 36% на Балкан /9 от 27/.  Зелените имат 10 борби по-малко - 40 на 30, те са и с по-малко асистенции - 21-17, направиха и повече грешки - 12 срещу 9 на Левски Лукойл. И всичко това се отрази в крайния резултат.

Христо Захариев и Венци Петков отбелязаха по 16 точки, Дейвид Хоутън вкара 10. Повече се очакваше от Уошингтън - 8 точки, Павел Иванов - 5, Кесар - 4 и Калахан - 3, като на последния му бяха отсъдени 3 нарушения още през първите две части.

Впрочем, както се и очакваше предварително, на домакините бе предоставен и съдийски комфорт. Или, по-точно, балканци не разполагаха с такъв.

Заради нередности при провеждането на срещата от Балкан имаха намерение да подадат контестация.

За победителите най-резултатни са Николов - 19 точки, Аврамов - 17, Маринов 13, Клентън 12.

В първия мач от другия полуфинал домакините от Рилски спортист загубиха от Академик Бултекс 99 с 86-98.