В днешната първа среща от финалния плейоф в зала Универсиада баскетболистите на Балкан се наложиха над Левски Лукойл със 71-69 /16-19, 12-15, 17-18, 26-17/. По този начин те дръпнаха с 1-0 победи. Вторият мач е след два дни - в сряда, 23 май от 19.00 часа, отново в Универсиада.

Домакините спечелиха първите части с по 3 точки разлика и на полувремето водеха с 34-28. В третата четвъртина продължиха да бъдат напред, стигнаха до 11 разлика при 44-33, а след половин час игра прибавиха още една точка към аванса си - 52-45.

Две минути след началото на последния период обаче балканци обърнаха резултата в своя полза. Сините не можаха да вкарат близо пет минути, докато Балкан отбеляза 15 точки и поведе с 8 - 60-52 в средата на последната четвъртина. Домакините обаче отвърнаха с няколко успешни стрелби и намалиха на 1 точка, когато оставаха 3 минути и 50 секунди. Венци Петков с два коша и Кесар от наказателната линия отново изведоха Балкан с 4 точки. Но 20 секунди преди края тройка на Станимир Маринов отново приближи домакините само до 1 точка - 67-68. Венци Петков вкара само веднъж от фаула, а нов кош на Станимир Маринов доведе до равенство - 69-69, 9.1 секунди до сирената.

При атаката на Балкан Уошингтън бе фаулиран 5 секунди преди края и вкара и двата наказателни удара. В оставащото време отново Станимир Маринов стреля към коша на Балкан, но този път не бе точен. И балканци ликуваха - 71-69 и победа в тази първа финална среща.

Венци Петков изигра поредния си фантастичен мач и стана топреализатор с 20 точки, като има 2 борби в нападение, 2 асистенции и 3 много важни отнети топки. Дивон Уошингтън направи супер последна част, завърши с дабъл-дабъл от 13 точки и 11 овладени топки. Силно игра и Христо Захариев с 11 точки, 8 борби и най-много асистенции - 4. Страхотно се представи и Дейвид Хоутън, особено през първите три части, когато на съотборниците му не им вървеше, той отбеляза 12 точки. С 8 точки е Игор Кесар, с 5 - Павел Иванов. Доста под възможностите си бяха Фортънбъри с 2 точки и Калахан, който не можа да се разпише при четирите си стрелби.

За Левски Лукойл над всички с 19 точки и 6 борби бе Станимир Маринов. Божидар Аврамов вкара 14 точки и направи 8 завършващи подавания. С 12 точки и 8 борби е Кийт Клентън, 10 точки има Милошевич.