Тази вечер баскетболистите на Балкан направиха сериозна крачка към влизане в груповата фаза на турнира за Купата на ФИБА Европа. При гостуването си на холандския Ню Хироус Ден Бош зелените победиха с 86-76 /21-17, 18-19, 22-21, 25-19/ и взеха сериозен аванс преди срешата-реванш. Тя е във вторник, 9 октомври от 19.00 ч. в Арена Ботевград.

Балкан започна по-добре и спечели първата четвъртина с 4 разлика - 21-17 с 8 точки на Крис Минков в първите десет минути. В началото на втората част дръпна с 29-21 но домакините направиха силни минути и две минути преди края на частта  успяха да се доближат само до 1 точка при 34-35, а полувремето завърши 39-36 за Балкан. Много силно в тази четвъртина се изяви Венци Петков, който имаше 11 точки с 3/4 от тройката.

Третата четвъртина също бе оспорвана, но след нея балканци имаха преднина от 4 точки - 61-57. В нея фактор за Балкан бе Мирко Мулалич с общо 13 точки и 3 от 6 зад дъгата. В началото на последната част домакините отново опитаха да се върнат в мача, като след две минути и половина резултатът стана равен - 63-63. След това обаче балканци направиха серия от 14-3 в тяхна полза за 77-66, когато оставаха 3 минути и половина. До края на срещата зелените успяха да съхранят двуцифрения си аванс и финишираха с крайното 86-76.

Мирко Мулалич  бе най-резултатен за победата с 19 точки - 4/8 от тройката и 3/5 за 2 точки и с 4 борби и 3 асистенции е с най-висок коефициент на полезност. Почти със същите показатели е и Венци Петков - 18 точки, 4 борби и 2 завършващи подавания. Още трима от Балкан са с двуцифрени точкови показатели - Брендън Браун е с 13 точки, Крис Минков с 11, Микаел Хопкинс - 10 плюс  по 6 борби и асистенции. Новият янки Танксли Ефианай направи добър дебют с 8 точки, с 4 е Митко Димитров.

За Ден Бош Девон ван Оострум има 17 точки, с 16 е американецът Джонатан Уилямс, другите му двама сънародници вкараха съответно Стивън Кук - 13, и Кешън Шерил 10.