За определяне на втория финалист в първенството на НБЛ ще се наложи пети мач между Балкан и Берое. Съперникът на Левски Лукойл, който спечели серията с 3-0 победи,  ще бъде излъчен след три дни - в четвъртък, 16 май в Стара Загора.

Тази вечер в Арена Ботевград баскетболистите на Балкан играха значително по-добре в сравнение с третата среща между двата тима. Те спечелиха с убедителния резултат 110-91 /31-18, 25-29, 29-26, 25-18/ и изравниха резултата от серията на 2-2 победи.

Победителите водеха през цялата среща в продължение на 39 минути и 43 секунди, не се стигна до нито едно равенство. Балкан показа страхотна успеваемост при стрелбата от над 70 процента - 45 от 64, впечатляващ бе и процентът им от тройката - 62.5 /15 от 24/.  Взеха борбата под двата коша и направиха цели 17 асистенции повече от съперника - 36-19. А направиха и само 6 грешки през цялата среща. Пропуснаха обаче 7 наказателни удара от 12 изпълнени.

Седем баскетболисти от Балкан вкараха по повече от десет точки. Най-резултатен с 22 е Микейл Хопкинс, той овладя и 8 борби. С най-висок коефициент на полезност е Брендън Браун, който отбеляза 20 точки и има 7 завършващи подавания.  Силно игра Павлин Иванов, който вкара 15 точки, има 5 тройки от 5 опита, като три от тях бяха една след друга в последната четвъртина.  Отлично се включиха Павел Иванов, който има 12 точки, Ламаркъс Рийд с 11, Димитър Димитров и Мирко Мулалич с по 10. Гаврилович има 6 точки, с 4 е Петков.

За Берое най-резултатен отново бе Конър Франкамп с 15 точки, трима вкараха по 12 - Джеймс Уайт, Пол Милър и Александър Янев. С 11 е Тихомир Желев, с 10 Станислав Ваклинов. Когинс реализира 9 точки, със 7 завърши Стоянов, а  Терънс Дженингс не можа да се разпише.

Решителният пети мач в четвъртък, 16 май в Стара Загора е от 19.00 ч.