Повечето британци на кораба "Титаник" са загинали, тъй като твърде вежливо и търпеливо са очаквали да заемат места в спасителните лодки, твърди учен, цитиран от BBC.

Британците в онази епоха са поставяли на пиедестал джентълменското поведение, докато американците са предпочитали сами да определят стандартите на своето поведение.

 Дейвид Сеуидж от Куинслендския технологичен университет разкри резултатите от своето изследване, според което жените и децата на "Титаник" са имали 70% по-голям шанс да оцелеят от останалите.

Той е изследвал най-известното корабокрушение на ХХ век от гледна точка на човешките реакции в ситуации, когато хората се оказват в непосредствена близост до смъртта.

По думите на Сеуидж, много жени, оцелели след гибелта на "Титаник", са разказвали, че техните съпрузи са ги качвали на спасителните лодки, докато самите те са оставали на кораба.

Някои даже са заявявали, че „трябва да изпушат по пура и да проведат приятелски разговор с другите господа". „По това време корабът на практика е потъвал", спомнят си оцелели.

"Намерих историята на един доста богат джентълмен, който след като е качил съпругата си на спасителната лодка, е слязъл обратно в каютата си, облякъл е смокинг и се е върнал горе с пура. Той си е представял, че ако трябва да умре, най-малкото може да го направи като истински джентълмен - с изискани дрехи", разказва Сеуидж.

"Непотопяемият" океански лайнер започва да потъва в ледените води на Атлантика по време на плаване за Ню Йорк. Според свидетели, капитанът на кораба Едуард Джон Смит е започнал да вика: "Будете британците, момчета, будете британците".

 "Титаник" потъва през 1912 г. още при първото си плаване. 1500 души загиват при трагедията.