Над 1300 деца и юноши до 17-годишна възраст са ранени при пътни инциденти през изминалата година. 
През 2008 г. на територията на страната при пътни инциденти са ранени 1355 деца и юноши до 17-годишна възраст. Като загиналите пешеходци са 12 /16,2%/, а ранените 521 /38,4%/. През миналата година като водачи на велосипеди, мотопеди и мотоциклети са загинали 14  /19%/ и са ранени 209 /15,4%/ подрастващи. 48 /65%/ са загиналите деца и юноши-пътници, ранени - 655 /48%/. По вина и с участие на възрастни са пострадали 703.
Етрополе също плати данък на пътно-транспортните произшествия.
В началото на новата учебна година МВР предприема конкретни  мерки за обезпечаване сигурността на подрастващите и ограничаване предпоставките за  възникване на  пътнотранспортни произшествия.
За да се избегнат произшествията на пътя “Пътна полиция” съветва родителите  да изберат най-безопасния  маршрут от дома до училище и да запознаят ученика с правилата за пресичане. По връхните дрехи на детето, чантата и обувките му, е добре да има светлоотразителни елементи тип “котешки очи”. Недупостимо е родителите да оставят дете под 7-годишна възраст без надзор да кара  велосипед. Задължително, когато в колата пътуват деца до 12-години, те трябва да ползват обезопасителни системи - седалки и столчета.
Водачите не бива да забравят, че детето, намиращо се в нашето полезрение на и край платното, във всеки момент представлява сериозна опасност и предпоставка за злополука. В населено място шофьорите трябва да се движат със скорост под максимално разрешената,  с готовност за реагиране при внезапна поява на дете.     Пътните полицаи припомнят на децата, че дори да закъсняват, никога не трябва да пресичат улицата тичайки. Учениците трябва да сеогледат преди да пресекат пътното платно, дори когато са на кръстовище със светофарна уредба и свети зелено. Опасно е да се пресича между паркирани автомобили.
На 15 септември, когато е и първият учебен ден на нашите деца, всички движещи на територията на общината коли нека да бъдат със запалени фарове.