74% от европейските компании не са уверени, че могат да възстановят напълно системите и данните си след авария. Същевременно, повече от половината (54%) компании са губили данни или са имали прекъсване в работата на ИТ системите им в последната година, сочи проучването European Disaster Recovery Survey 2011 на EMC.Компаниите трябва да съсредоточат усилия върху резервното копиране и възстановяване след авария, за да гарантират непрекъснатост на бизнес процесите както в случаи на природни бедствия, така и при срив в работата на ИТ, съветват авторите на доклада.

Най-сериозните проблеми не са свързани с форсмажорни ситуации, установява проучването. Три са типичните причини за прекъсване на работата на ИТ системите - повреда в оборудването (61%), прекъсване на електроснабдяването (42%) и срив в работата на софтуера (35%). Само в 7% от случаите причини за прекъсване са природни бедствия и само в 8% - злонамерени действия на персонала.

Независимо от причините за загуба на данни или прекъсване в работата на ИТ системите, 44% от компаниите не са преразгледали своите процедури за резервно съхраняване и възстановяване на данни. Същевременно, над 27% от компаниите са увеличили разходите за технологии за резервно копиране и възстановяване след претърпяния срив.

Изследването на EMC дава и количествена оценка на загубите от престой на ИТ системите. Основната щета е от намаляване на продуктивността на служителите (43%), следвана от пропуснати ползи (28%) и забавяне на разработката на нови продукти (27%).

Около 49% от компаниите в Европа трябва да имат планове за възстановяване на данни след авария в съответствие с условията на застраховане на бизнеса и изискванията на законодателството. Чрез прилагане на правилен подход към резервното копиране и възстановяване на данни след авария компаниите могат да спестят разходи за застраховане, твърди анализът.

Над една четвърт от анкетираните компании са получили предложение от своя застраховател да намалят вноските за застраховане в зависимост от приложената стратегия за резервно копиране и възстановяване на ИТ системите след авария.

Средно, компаниите харчат 10% от своите ИТ бюджети за резервно копиране и възстановяване на данни. 29% от компаниите считат, че тези разходи са недостатъчни, а 40% продължават да използват лентови носители, което им коства по 74 000 евро на година за транспортиране, съхраняване, проверка и замяна на касетите с ленти.

При около 10% от компаниите, ползващи ленти за резервно съхранение и възстановяване на данни след авария, служителите пазят лентите в домовете си. 80% от компаниите с ленти искат да се откажат от използването им, установява още проучването.