1. Първите 100 дни на вашето управление минаха. Кое се оказа най-голямото предизвикателство за Вас през това време?


Най-голямото ми предизвикателство при встъпване в длъжност бе огромната сума неразплатени задължения, произтичащи от неразплатени фактури по договори за издръжка и плащания по кредити от фонд „ФЛАГ”. Към настоящ момент, погасяването им е в действие, благодарение и на отпуснатите ни допълнителни 435 000 лв  от Правителството.
За мен първите 100 дни показаха, че може да се работи с нов стил на управление, на по-бързи обороти, с възлагане и търсене на отговорност, с еднакво внимание към всички сфери, с нов начин на бюджетиране на делегираните средства, с максимална ефективност и целесъобразност на разходите. Това е едно от основните неща, с които сме се заели в момента, да направим административната структура така, че да отговаря на дейностите, които извършва Общината.


2. Какво успяхте да постигнете за това време?


Свършихме доста работа и създадохме сериозна динамика в процесите в Общината. Въпреки, че тези 100 дни са доста кратък срок, резултати все пак има. Приключихме миналата финансова година, изготвихме бюджета за тази, определихме приоритетите на Общината. От предишната управа наследихме проекти, които към днешна дата са на ниво проектна готовност, а някои са в процес на изпълнение. Останалото е ежедневие - борба със снега, със студа и решаване на проблемите на гражданите, свързани със затрудненото им социално положение.
Безработицата е под средното ниво. Има много хора, които имат нужда от работа, затова търсим възможности да осигурим такава по национални програми за заетост. Разбира се, има още много какво да се желае и да се прави на организационно ниво. Предстои  гласуване на  нова структура на Общината. Имам желанието да направим една сериозна оптимизация на работата на администрацията, тя трябва да бъде много ефективна. Затова търсим хора, които си тежат на мястото. Работата, която предстои да свършим, е страшно много и изключително важна.



3. В края на януари Общинският съвет гласува бюджета на община Етрополе за 2016 година, какви промени направихте при разпределението на средствата?


Тази година, бюджетът на Общината е 11 179 295 лв, с 1 300 000 лв повече от миналогодишната.  Няма сериозни промени в разпределението на средства, освен, че през тази година ще се финансират повече масовата физкултура и спорта. Пътищата са винаги от значителна важност за Общината и средствата за текущи ремонти на инфраструктурни обекти също са увеличени.


4. Кои са по-важните проекти, по които ще работите през тази година?


Най- важните проекти, които предстои да реализираме през 2016 година са тези за подобряване на енергийна ефективност на 8 общински и 6 многофамилни жилищни сгради. Община Етрополе е първата в Софийска област, която е кандидатствала по тази програма, затова е недопустимо гражданите да чакат. Предстоят прединвестиционни проучвания за изграждане на Пречиствателна станция за питейни води и нови водохващания, за да подобрим качеството и количеството на питейната вода.


5. Във Ваше интервю, по време на предизборната програма поставяте най-сериозните проблеми. Имат ли те предложение за решение днес, когато сте се запознали със състоянието на Общината и проблемите на хората?


Както вече споменах, едни от основните ни проблеми са свързани  с решаването на социалните затруднения на хората в неравностойно положение. Знаем, че на национално ниво има липса  на програми за заетост, а ние се стремим да осигурим най-добрата възможност за работа на жителите. В началото на годината започват две програми за временна заетост, но те са недостатъчни да предложат работни места за всички нуждаещи се. 
През този 4-годишен мандат, наш приоритет е да повишим инвестициите в етрополската община. Само те ще засилят предимствата й, ще се отворят нови работни места,  а младите ще предпочетат да останат тук, ако имат добри условия за живеене. Обмисляме и възможностите за откриване на известна верига хипермаркети, за да не се налага етрополци да отскачат в съседните градове за пазаруване. Проблемите са много, но имаме воля и стремеж да ги разрешим. 


6.  Каква е Вашата равносметка до тук?


Равносметката до тук е позитивна – надеждите, идеите и плановете са повече, отколкото притесненията.


7. Каква оценка на управление бихте си писали?


Оценката на управление трябва да я поставят гражданите. За мен оценката не е толкова важна, колкото това гражданите на Етрополе да се чувстват удовлетворени  в своя собствен град. Смятам, че на този етап всички полагаме огромни усилия да се справим с всички препятствия, изпречили се пред нас. През следващите 4 години ще се постараем максимално да отговорим на очакванията на нашите съграждани.