Райна Княгиня, Румена войвода, български офицер, преводачка от немски език в щаба на българската армия по време на Втората световна война ... Те посрещаха посетителите в нощта на музеите в Ботевград. В ролите влязоха актьори от Младежкия театър „Карнавал”, а костюмите и оръжията са предоставени от Историческия музей. Присъствието им създаде неповторима артистична атмосфера, но по думите на Гергана Динкова, която тази вечер бе Райна Княгиня, „музеят просто оживя”.
За това спомогнаха и изпълненията на Детски хор „Бонка Големанова“, при НЧ „Христо Ботев 1884“, с диригент и ръководител Боряна Нешкова, както и на група „Етна”, които бяха подготвили репертоар от джаз, етно и български фолклор.
В зала „Орханиец” професор д-р Драгомир Лалчев представи книгата на доц. Димитрина Михайлова от Института по български език към БАН - „Местните имена в Ботевградско”. Книгата е издадена през 2008 година и съдържа над 8000 имена на селища и местности в бившата Ботевградска околия. Данните са събирани в периода 1980 – 1984 година, като освен общинските партидни книги за гражданското състояние, са използвани също стари географски карти, данни от възрастни местни жители и други.
„Топонимията осветлява местностите, показва пътя на археолозите. Много често имената на местности и селища показват къде трябва да се правят разкопки и проучвания. Освен това имената на местности и селища дават ценни данни за историята, тъй като те са консервативни и пазят в себе си много архаични думи, които отдавна са изчезнали от книжовния и диалектния език” – заяви проф. Драгомир Лалчев.
Името на прохода Витиня идва от румънски език, Мурта е от тюркски, а Баткун от старобългарски. Етимологията на Бебреш е от бебър, което означава видра, Новачене произлиза от старинното име новак, което е със славянски корен, Медвен идва от мечка. Това са малка част от фактите в монографията „Местните имена в Ботевградско”.
Посетителите в музея тази вечер видяха /с помощта на лупи/ портретите на десетки български поети. Лицата / и емоциите им/ са запечатани на 5 декември 1989 година по време на голямото литературно четене в легендарната 65-та аудитория на Софийския университет.
Нощта на музеите в Ботевград
9 човека вече изразиха своето мнение - споделете вашето!
Източник: botevgrad.com
Посещения: 3105
Дата: 19.05.2018, 23:39
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Страхотно
|
Чудесна идея с костюмите!Браво на Рени,на Мирослав,на Боряна,на участниците,на всички!Браво ,за да участваш в такива неща се иска голямо сърце!Благодаря ви,че го имате!Е.Б
|
Тоя с тоя шинел на какво се е маскирал,бостанско плашило или някво друго чучело,джендар или друг олигофрен.Не виждам какво ще научат хората от подобен маскарад.преди 40 години се опитаха в Ботевград да организират пролетен карнавал,тогава се маскирахме и обличах ме така за да осмиваме кривиците и недъзите в обществото и живота.Атова сегашното, явно говори за интелектуалното ниво на организторите.Все пак музеите са и образователни институции.
|
idioti golemi.
|
3-ти...Значи ти си дрът джендър,клонящ към п.....ст,догодина се облечи ти,надяваме се да си по-хубав...
|
Аз когато съм носил такъв шинел в БНА ти сигурно не си и бил на баща си в топките.
|
Супер,значи те чакаме догодина...щом имаш опит.
|
Простотията нема възраст и граници,да спориш с простоляв човек това значи,че ставаш по прост и от него.
|
Шинела е дарение от Членът,членът на сбх Володя К.
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари