Вижте мобилна версия на Botevgrad.COM
Обяви - Работа :: Предлага

icentres-botevgrad

iЦентровете целят скъсяване на пропастта между днешното гражданско общество в България и информационното общество чрез подобряване на технологичните и информационни умения на гражданите и бизнеса в малките населени места и чрез подпомагане достъпа до информация.



Телецентровете, известни още като инфо-магазини (infoshops), телевили (telecottages), центрове за обществен достъп (community access centers) и др., възникват като важно средство за осигуряване на широк и евтин достъп до набор от телекомуникационни и информационни услуги, вкл. достъп до Интернет. В Европа и Америка телецентровете се появяват в средата на 80-те години. До края на 90-те години те стават ключов компонент в стратегиите за развитие на много държави в Латинска Америка, Азия и Африка като модел за предоставяне на обществено достъпни информационни ресурси и комуникационни услуги в общности, където такива услуги липсват и където доходите на населението са сравнително ниски. И до днес в различни райони на Европа и света те са основно средство за приобщаване на по-изостаналите икономически райони към общото информационно развитие на държавата и глобалните тенденции в развитието на информационните и комуникационни технологии (ИКТ).



Телецентровете се различават по обхват на услугите, които предлагат, но най-често осигуряват достъп до телефон, телефакс, компютри и Интернет. С развитието на бизнеса в малките общности се появяват и нови услуги като сканиране, принтиране, копирни услуги, предпечатна подготовка, реклами и съобщения, а с постигане на критична маса потребители вече са възможни и следващо поколение услуги като:



* Преводачески услуги, курсове по компютърно и езиково обучение;
* Създаване на среда за обмен на културна и образователна информация;
* Земеделска, туристическа и др. регионална информация;
* Взаимодействие с бизнеса и с институциите – е-правителство и е-търговия;
* Организиране на курсове за професионална преквалификация;
* Счетоводни и правни услуги;
* Създаване на условия за дистанционно обучение, телемедицина и др.



Съществуват различни модели на телецентрове. Някои предлагат безплатни услуги, други работят срещу заплащане. Някои се специализират в компютърно обучение за начинаещи потребители, друти работят с клиенти, които вече имат известен опит. Някои са обществени, а други - частни инициативи.



Независимо от различията повечето телецентрове се стремят да постигнат две основни цели:

Да бъдат полезни на общностите, които обслужват, като допринасят за тяхното икономическо, социално и образователно развитие.
Да бъдат финансово независими, самоиздържащи се организации, като предоставят обучение по ИКТ и мениджмънт и осигуряват подходящи услуги срещу заплащане.

Телецентровете могат да изиграят важна роля за осигуряване на заетост и намаляване на бедността в съответните населени места чрез:



* създаване на работни места и развитие на човешките ресурси в области, където е трудно да се намери работа;
* повишаване на уменията в областта на информационните технологии чрез осигуряване на
достъп и обучение за тяхното използване;
* увеличаване способностите на малките и средни предприятия за търсене и анализиране на
навременна пазарна информация, както и за намиране на по-добри и евтини изходни суровини;
* осигуряване на възможност на малки и средни предприятия, неправителствени организации или академични колeктиви да намират лесен достъп до донорски програми или европейски проекти;
* осигуряване на възможност за работа от разстояние посредством използуване на ресурсите на
телецентъра;
* осигуряване на клуб за срещи на членовете на общността, където те да обменят идеи и опит;
* предоставяне на възможност за достъп до обществена информация относно социални, образователни и други програми;
* подобряване на достъпа до информационни, научно-изследователски и образователни ресурси чрез програми за дистанционно обучение;
* осигуряване на равен достъп до обществени услуги независимо от възраст, религия, пол и националност;
* предоставяне на възможности за хора в неравностойно социално положение или граждани с увреждания да ползуват съвременни информационни и комуникационни услуги;
* осигуряване на по-ефективен и евтин начин за взаимодействие със структурите на държавната власт, бизнеса и обществените организации;
* осигуряване на евтин начин за рекламиране и разпространение на информация за специфични стоки и услуги, налични в региона, увеличавайки по този начин достъпа до глобални пазари;
* създаване на стимули за младите хора да останат в своите родни места и да придобият нови умения като служители или клиенти на телецентровете.


ДЕТАЙЛИ
Категория: Администрация (предлага)
Фирма/организация: icentres-botevgrad
КОНТАКТИ
Телефон:
Имейл: tsetska.beshkova@icentres.net
Avatar - анонимен
Публикувана анонимно
Дата: 28.10.2009
Коментари (3)
Guest , 28.10.09, 11:16 (преди 17 години)
Avatar tova e hubavo ama nikoi ne moje6 da nameri6 v centara.

bebetyyyyy , 30.10.09, 16:13 (преди 17 години)
Avatar da dobre no mnogo sa malko horata koito biha oburnali vnianie na tova

Guest , 03.11.09, 08:35 (преди 17 години)
Avatar центъра работи с клиенти от 14 до 16 часа в останалото време работи с предварителна заявка по телефона или на място. Много щастлив
Не бъдете анонимен, използвайте акаунта си
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
* Съгласно българското законодателство, botevgrad.com е длъжен да съхранява, и да предоставя на компетентните органи, при поискване, данни за публикации и коментари, поместени на страниците на сайта!
Тъй като не сте регистриран потребител, коментарът Ви ще бъде видим след одобрение от модератор.
:D :) :( :o: :shock: :conf: 8) :lol: :x :P :uups: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :balkan1: :balkan2: :balkan3: :bc: :vbc: