Вижте мобилна версия на Botevgrad.COM

ЕТ "АМБУЛАТОРИЯ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ИНДИВИДУАЛНА ИЗВЪНБОЛНИЧНА СПЕЦИАЛИЗИРАНА ПОМОЩ ПО УРОЛОГИЯ - Д-Р ИВАН БАГЕЛЕЙСКИ"

Специалист по урология. Лекува болести на пикочо-половата система и импотентност.
ЗА КОНТАКТИ
ул. "Божко Божилов" №1 (МБАЛ Ботевград)
Ботевград
Тел: 0887/987404
Email: ivan@bageleiski.com
Публикуван на 06.07.2007, 161177 посещения.
Коментари (1732)

Guest, 14.07.2011, 22:37:27 (преди 14 години)
Имам ли право на

епикриза, след като

съм излязъл по

собствено желание

от болницата?

Guest, 15.07.2011, 06:47:32 (преди 14 години)
В деня на дехоспитализацията на пациента изпълнителят на БП изготвя епикриза като:

1.Първият екземпляр от епикризата се предоставя на пациента или на членовете на семейството му срещу подпис в "История на заболяване"

2.Вторият екземпляр от епикризата се оформя и изпраща чрез пациента на ОПЛ.

3. Копие от епикризта се прилага към историята на заболяването на пациента и се съхранява в лечебното заведение.

При необходимост се издава ново копие от епикризата по цени, утвърдени от лечебното заведение.

Копия от изследванията, резултатът от които се получава след изписването на пациента, при поискване му се предоставят в писмен вид лично или на членове на семейството му.

Guest, 15.07.2011, 16:46:30 (преди 14 години)
За всеки ден болнично

лечение се плаща 2% от

минималната работна заплата







За всеки ден болнично лечение/но не за повече от 10 дни годишно/ потребителската такса е 2% от минималната работна заплата.

Ако се налага пациентът да остане в болнично заведение повече от 10 дни в рамките на една година, той не заплаща потребителска такса за престоя си след 10-тия ден.

Guest, 15.07.2011, 17:30:01 (преди 14 години)
Много от болестите, от които

страдаме са резултат от

наследствеността.



Рак на простатата

Подобно нежелано наследство се предава не само от бащата. Гените отговорни за това заболяване са твърде много и могат да бъдат предадени и от майката. Ако откриете известно количество страдащи от тази болест трябва да вземете мерки преди да навършите 50 години.



Какво да правите?

Сексуалният ви живот трябва да е много редовен и пълноценен.Продължителния застой на семенна течност влияе зле на простатата.







Рак на тестисите

Ракът на тестисите засяга предимно мъже между 20 и 30 години, така че не отлагайте да се преглеждате редовно.



Какво да правите?

Правете си изследване само, поне веднъж месечно, под душа. Ако откриете нещо се консултирайте веднага със специалист. След кръвен анализ и биопсия ще сте наясно за какво става въпрос.

Guest, 16.07.2011, 07:17:42 (преди 14 години)
Не може да се

издадат 2

направления за

едно заболяване в

рамките на 45 дни



Медицинското направление за консултация или провеждане на съвместно лечение може да се ползва до 30 календарни дни от издаването му.Срокът за извършване на вторични прегледи от лекар специалист е до 45 календарни дни от датата на извършване на първичния преглед при него.

Личния лекар не може да издаде ново направление към специалист за едно и също състояние/диагноза/ при положение, че медицинското направление е в сила до 45 дни от датата на първичния преглед при специалиста и той има задължението в рамките на този период да осъществи необходимите вторични прегледи. Специалистът определя необходимостта от вторичните прегледи в рамките на този срок/ от45дни/, съобразно състоянието на пациента.

За всеки преглед пациентът дължи потребителска такса в размер на 1% от минималната работна заплата за страната-т.е.2.40лв.

Guest, 17.07.2011, 08:41:38 (преди 14 години)
Желанието

за повече

течности

може да

говори за

болест



Ако усещате жажда, съпроводена със сухота на лигавицата на устата, кожата губи своята еластичност, това е най-често показател за"обикновено" обезводняване на организма.

Понякога жаждата може да възникне след травма на главния мозък, което води до нарушение в производството на хормони, регулиращи диурезата. Своевременната консултация с невроендокринолог ще ви помогне да разрешите такъв проблем.

Жаждата е характерна и при захарния диабет. Тази симптоматика изчезва при изравняване на показателите на кръвната захар с адекватна доза инсулин или други препарати, които намаляват захарта.

При заболяване на бъбреците също може да се появи жажда, защото поразената тъкан на бъбреците не е способна адекватно да изпълнява функциите по задържането на водата. Преди всичко тази жажда се съпровожда с развитие на бъбречна недостатъчност и затова трябва незабавно да се обърнете към специалист.

Освен това жаждата може да съпровожда приемането на някои лекарствени препарати, но ако е така, подобен симптом следва да е отбелязан в листовката на медикамента.

Важно!

Специалистите препоръчват, независимо от заобикалящата ни температура, да изпиваме не по-малко от 1,5-2л вода дневно. При по-горещо време това количество следва да се увеличи според личните ви нужди.

Guest, 17.07.2011, 13:22:14 (преди 14 години)
При Папилома - само операция



Не, всяко терапевтично лечение в този случай не е ефикасно. Папиломата се отстранява с помощта на специална сонда, която се въвежда в пикочния мехур.

Guest, 17.07.2011, 14:54:49 (преди 14 години)
Лекувайте простатита

навреме, за да не го

закъсате в леглото



Най- ефикасната профилактика

на простата е... мастурбацията



На последната конференция на американските уролози било отбелязано, че мастурбацията е ефикасно и едва ли не единствено профилактично средство против застойния простатит.

Ако се погледне от морална гледна точка, излиза, че инфекциозната форма на болестта се среща при по-освободените в сексуално отношение хора, а застойната-при по-плахите.

За съжаление съвременната медицина и досега не може да реши проблема с окончателното излекуване на простатита. Добрият специалист може да доведе заболяването до стадий на ремисия за една-две години. след това лечението трябва де се повтори.

Същите тези американски уролози обявили, че ще предложат за Нобелова награда този, който може да победи простатита за цял живот. Дотогава... занимавайте се с мастурбация. Според лекарите това е и прочистване, и самомасаж, и профилактика на простатита.

Guest, 18.07.2011, 12:42:47 (преди 14 години)
Пациент влиза при лекар:

-Докторе, прекарах на-

вън леко облечен и сега съм

много зле.

-Бихте ли пояснили...

-На терасата по пре-

зерватив!












Guest, 18.07.2011, 17:11:05 (преди 14 години)
Теодора от Оряхово



Желая на всички от форумът и на

Д-р Багелейски



Само Бог здраве да ни дава. Другото зависи от нас.Рецептата за доброто здраве е усмивката-истинската. Да се усмихваш със сърцето си. Искрено.

Guest, 19.07.2011, 19:59:54 (преди 14 години)
Болката

показва къде

са бъбречните

камъни



Три процеса в организма отговарят за образуването на урина:

филтриране, реабсорбция и отделяне.

При филтрирането се образува така наречената първична урина, която се отделя като при налягането на кръвта от кръвоносните съдове върху каналчетата в бъбреците прониква плазма и някои компоненти на плазмата. При реабсорбцията от първичната урина се отделят полезните вещества, които се запазват в организма. Едновременно с това от кръвта в бъбречните каналчета навлизат токсични вещества, от които организмът следва да се освободи. Образува се вторична урина, която се отделя извън тялото.

Рязката болка, мястото и интензивността и определят къде са локализирани камъните. От значение е размерът и движението на конгломерата от кристализирани соли.

-Когато той възникне в бъбречното легенче, болката се усеща в кръста. Възможно е да има примес на кръв и гной в урината.

-Когато се образува в уретрата, болката е ниско в корема, при половите органи , в перинеума.

- Подобни са оплакванията и при камъни в пикочния мехур.

Тогава се появяван чести позиви за уриниране, заради постоянното дразнене на рецепторите на пикочния мехур, които са натоварени да реагират при напълване на пикочния мехур.При такъв позив обикновено няма отделяне на урина или тя е в нищожно количество. Дори и сигналът да е действителен, интензивността на струята при уриниране се мени, спира и продължава отново. Това се получава, тъй като "камъчето" е застанало на пътя на урината.

Независимо къде се намират камъните, интензивността на болката може да се усилва при рязко движение или физическо натоварване.

Наличието на камъни се установява при проява но признаци и след ехографско изследване. Извършват се изследвания на състава

на урината. Според получените данни се назначава подходяща терапия.

Възможно е да се приложи разбиване на камъните. Когато това не даде желания ефект може да се пристъпи към отделяне на камъните по оперативен път.




Guest, 19.07.2011, 21:59:47 (преди 14 години)
6 ПРАВИЛА

НА ЗДРАВЕТО



-Обръщайте внимание само на

реалните симптоми.

-Постоянните мисли за болести

са признак на това, че имате много

свободно време.Разпределете ра-

ботата си така, че да нямате време

за глупави мисли.

- Не пренасяйте върху себе си

болестните симптоми на другите.

-Четете само качествена популярна

литература на медицински теми.

Без лекарско образование

трудно ще успеете да оцените

и да разберете съдържащата

в тях информация, а само ще се

изплашите излишно.

-Правете си редовни изследвания.

-Съвременната медицина позволява

болестите да бъдат диагностицирани

в много ранни стадии.

Възприемайте добрия лекар като

добър съветник.

Guest, 20.07.2011, 20:08:37 (преди 14 години)
Нов закон

за болниците



Всеки пациент в болница, който иска да си тръгне преждевременно, преди изписването ще подписва декларация, че го прави по собствено желание. Ако не подпише такъв документ, болният няма право да бъде пуснат да напусне лечебното заведение.

Освен това при предсрочно напускане на болницата пациентът ще си поема всички разходи по лечението до момента.

С подписа под документа пациентът декларира, че е наясно с поетия риск за здравето му да си тръгне преждевременно от болницата. Този документ пази и сигурността на лекарите,тъй като те не могат да накарат насила хората да стоят в болниците.

В случаите, когато пациентите доброволно са напуснали болницата по рано и след това са настъпили усложнения, медиците няма да са отговорни за това.

Guest, 21.07.2011, 19:27:24 (преди 14 години)
по този начин си измивате ръцете и да можете да се оправдаете за вашата некадърност

Guest, 21.07.2011, 22:15:48 (преди 14 години)
Липсващите

изследвания за

прием в болница се

допълват след

приема на пациента



При планов прием на пациенти в лечебно заведение за болнична помощ /ЛЗБП/, те постъпват за лечение с изследвания, относими към заболяването/състоянието на пациента/.

В случай, че предоставените от пациента изследвания преди хоспитализация по съответната клинична пътека са недостатъчни според приемащото ЛЗБП, той не следва да се връща и насочва към лекари за извършване на допълнителни изследвания в структори на извънболничната медицинска помощ, а необходимите изследвания да се извършват от приемащото ЛЗБП.

В случай, че пациентът не предостави никакви изследвания на приемащото ЛЗБП преди хоспитализация по съответната клинична пътека, той може да бъде върнат и насочен към лекари в структори на извънболничната медицинска помощ.

При постъпване на пациент /планов прием/ по клинична пътека, той може да е с предварително извършени медико-диагностични изследвания в структори на извънболнична медицинска помощ. Давността на предварително извършените диагностични процедури е 7 дни, като за тези от групата на образната диагностика може да е по-дълъг/ но не повече от 30 дни/ преди датата на хоспитализацията, в зависимост от вида им и клиничната преценка на лекуващия лекар.

Guest, 22.07.2011, 20:35:16 (преди 14 години)
Болките в кръста

Непременно

потърсете лекар

за консултация,

когато:



- Болката в кръста не преминава за няколко дни и продължава дори когато сте отпочинали.

- Наблюдавате слабост и вкочаненост на долните крайници или имате проблеми при ходене.

- Оплаквате се от уринарна и чревна инконтиненция.

При тези оплаквания се предполага, че е засегнат нерв при кръста или е налично друго заболяване, което изисква въвеждане на терапия.


Guest, 23.07.2011, 19:31:39 (преди 14 години)
Полипите в уретрата



Това е доброкачествено образувание, което "израства" в пикочния канал, най-често във входното отвърстие. Неговия растеж може да се провокира от хронична инфекция- предавана по полов път. Може да се провокира и от цистит, уретрит, нарушения на хормоналния фон.Но когато започнат да се увеличават, се появява дискомфорт при уриниране и рязка болка- нещо като усещане за чуждо тяло.Не е изключено да се появи кръв от пикочния канал. Полипите се лекуван само с операция. Пациентът заедно с уролога сам избира метода за отстраняване на полипа- това може да бъде скалпел, може да бъде елекрокоагулация, т.е.обгаряне или криодеструкция,т.е. замразяване. Ако полипът не се отстрани, има вероятност,особено ако кърви,да се изроди в злокачествен. За щастие полипите много рядко се превръщат в тумори.

За да се предотврати повторният растеж на такова образувание, трябва на всеки 6 месеца профилактичен преглед при уролог и гинеколог.

Guest, 24.07.2011, 20:51:44 (преди 14 години)
Болезненото уриниране

е признак на цистит



Възпалението на пикочния мехур е едно от най-честите заболявания на пикочните пътища. Причините са вирусни или бактериални инфекции. Бактериите стигат до пикочния мехур отвън през уретрата от бъбреците и червата. Развитието на цистита може да се предизвика от много фактори:

- нарушено кръвообращение в стената на пикочния мехур и органите в малкия таз

- непълно изпразване на пикочния мехур

- понижаване на имунитета

- въздействие на пикочния мехур с различни химически вещества, които понижават защитните свойства

Лекарят-уролог назначава необходимите медикаментозни средства за лечение на цистита, но много често жените,щом почустват облекчение, спират приема на лекарства. Това в много случай е причина за появяване на нови обостряния.

За да не допуснете да се развие цистит избягвайте простудяването. Заболяването се диагностицира чрез изследване на урината и стерилна посявка/урокултура/с антибиограма. При своевременно и адекватно лечение симптомите изчезват за няколко дни, като в продължение на 1-2 седмици е възможен известен дискомфорт.

Guest, 25.07.2011, 08:42:15 (преди 14 години)
-Докторе! Докторе! Гу-

бим пациента...

- Не викайте, сестра! И

сам виждам... Кой може да

предположи, че ще избяга

през прозореца.

Guest, 25.07.2011, 08:57:39 (преди 14 години)
Здравейте! Д-р Багелейски, След успешна терапия с антибиотик на хроничен пиелонефрит препоръчително ли е приемането за определен период на медикаменти от типа на уростим? Благодаря! Ант. Костадинова

Не бъдете анонимен, използвайте акаунта си
* Съгласно българското законодателство, botevgrad.com е длъжен да съхранява, и да предоставя на компетентните органи, при поискване, данни за публикации и коментари, поместени на страниците на сайта!