Глобите за аптеки, които продават лекарства без рецепта са при първо нарушение порицание, при второ – до пет минимални работни заплати и при трето – затваряне на аптеката. Това съобщи председателят на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев. По думите му завишения контрол обърква хората, защото са много случаите, при които пациент отива при личния си лекар, за да поиска рецепта за витамини или аналгин, което не е нужно.

От 20 години има закон, който забранява да се продават лекарства без рецепта, ако производителя на медикамента е написал, че тя е необходима. Доскоро фармацевтите нарушаваха закона заради липсата на контрол.

Според Габриела Вутева – главен секретар на БФС, хората масово пият лекарства, които са им препоръчани от познати или са им предписани преди 7-8 години. „Един човек с хронични заболявания години на ред взима един и същи лекарствен продукт, който вече може въобще да не му действа, т.е. той да е резистентен”, коментира Вутева.

Тя обясни още и защо едно от широко употребяваните болкоуспокояващи лекарства – „Аулин”-а, трябва да е с рецепта: „Аулин”-ът е продукт, за който категорично се изисква рецепта и това не е самоцел. Той може да е опасен за пациенти с проблеми в храносмилателната система”.

Още едно ограничение се въведе тази седмица – в аптеките вече не могат да се продават детски храни и добавки. Може би това ще е новата вълна на недоволство, защото фармацевтите не са съгласни в бензиностанции да могат да се продават детски храни, а в аптеките това да е забранено.