Мъжкият баскетболен отбор на Левски запази шансове за титлата в шампионата на България, след като в трети сблъсък от финалната плейофна серия успя да победи настоящия първенец Лукойл Академик с 86:74 (28:19, 20:20, 17:23, 21:12) точки. По този начин носителят на Купата на България успя да намали резултата до 2:1 победи в полза на "студентите".

Двубоят, който се игра в столичната зала "Универсиада", предложи много емоции за феновете на "сини" и "студенти". Левски започна убедително срещата и след първите 10 минути поведе с 9 точки - 28:19 като Доналд Коул се отличи с четири тройки.

В началото на втората част преднината на домакините достигна 13 точки - 34:21, но след това шампионите намалиха пасива си на 5 точки - 34:39. Все пак на почивката Левски отново имаше преднина от 9 точки - 48:39.

В началото на третата четвърт "студентите" намалиха преднината на съперника си само на 4 точки - 48:44, но веднага след това за "сините" Доналд Коул вкара тройка.

Шампионите продължиха добрата си игра и след серия от 13:6 от началото на частта намалиха пасива си само на 2 точки - 52:54. Момчетата на Константин Папазов все пак успяха да запазят лидерската си позиция в резултата и поведоха с 8 точки - 61:53.

Шампионите обаче не се предадоха и 27 секунди преди края на частта изоставаха само с точка - 62:63. Последваха два наказателни удара на Доналд Коул и след 30 минути "сините" водеха с 3 точки - 65:62.

През последната част Лукойл Академик отново намали пасива си на една точка - 64:65, но след това Левски поведе с 8 точки - 74:66. Пет минути преди последната сирена Левски поведе с 10 точки - 78:68 и на практика предреши крайния победител в двубоя. 58 секунди преди края Асен Великов вкара тройка и направи преднината на Левски 12 точки - 86:74, с което приключи и двубоят.

Най-резултатни за Левски бяха Стефан Георгиев с 21 точки, Доналд Коул с 20 точки и Арън Харпър с 18 точки. За шампионите се отличиха Тодор Стойков и Чавдар Костов с по 17 точки, Уили Дийн добави 15 точки.

Следващият двубой между двата тима е в четвъртък от 18:00 часа, а домакин на сблъсъка ще бъде отново зала "Универсиада".

"Отборът ни не игра добре в защита. Левски ни победи с повече желание за игра", каза треньорът на "студентите" Йовица Арсич.

"Днес се борихме много. Отборът на Лукойл Академик не бе същият, който ни победи в първите два мача", коментира пък наставникът на Левски Константин Папазов.

"Не играхме добре и заслужено загубихме. Не мога да си обясня неубедителното представяне на отбора", заяви спортният директор на Лукойл Академик Сашо Везенков. "За пример ще посоча, че от 21 опита за стрелба от зоната за трите точки имаме само два сполучливи. Но все пак по-добре е, че водим с 2:1 в серията, а не е 1:2. Силно се надявам, че ще станем шампиони, ако не в четвъртък, то в неделя. Съдиите допуснаха грешки, но те не бяха фатални и бъркаха и в двете посоки".

Трета среща от финала на Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже (играе се до три победи от пет мача):

Левски - Лукойл Академик (София) - 86:74 (28:19, 20:20, 17:23, 21:12)

състави:
Левски - Роб Фрейзър 15, Арън Харпър 18, Станислав Славейков 2, Доналд Коул 20, Стефан Георгиев 21 (Асен Великов 3, Георги Чековски 7, Бойко Младенов 0, Златин Георгиев 0)
Лукойл Академик - Уили Дийн 15, Перо Антич 8, Тодор Стойков 17, Славко Стефанович 8, Чавдар Костов 17 (Николай Върбанов 5, Веселин Веселинов 0, Бранко Миркович 4, Бранко Цветкович 0)

* Лукойл Академик води с 2:1 победи в серията. Четвъртата среща е в четвъртък от 18:00 часа отново в зала "Универсиада" в София.