Първи национален туристически събор “Златна есен – Етрополе 2012” бе проведен от 28 до 30.09.2012 г. на “Кокалското” под патронажа на кмета на Община Етрополе инж. Богомил Георгиев и със съдействието на Българска федерация по туризъм, клуб “Туризъм и екология” и “Алианс Български Командоси”.
Туристическият събор бе открит в центъра на града от кмета на община Етрополе инж. Богомил Георгиев. Г-н Георгиев приветства участниците и им пожела успех.
В събора участваха 100 ученика от Етрополе (ОУ “Христо Ботев”, Професионална гимназия, клуб “Туризъм и екология, Млад командос), Ботевград (ОУ “Никола Вапцаров) и София (19 СОУ “Елин Пелин”).
Учениците се състезаваха в две възрастови групи: І група (ІV–VІІ клас) и ІІ група (VІІІ –ХІІ клас) в спортно – туристически игри: коло-крос, дартс, стрелба с въздушна пушка, щафета, конкурс за най – хубава рисунка, посветена на Етрополе, палене на огън, опъване на палатка, оказване на първа долекарска помощ, майсторско управление на велосипед и художествена самодейност.
Комплексното класиране на Първия национален туристически ученически събор за купа “Златна есен – Етрополе 2012” бе между І и ІІ възрастова група.
В групата от ІV – VІІ клас купа за първо място спечелиха ОУ “Христо Ботев”- град Етрополе с 21 точки, за второ място 19 СОУ “Елин Пелин” - град София с 20 точки и за трето място Клуб “Туризъм и екология” – град Етрополе с 18 точки.
В групата от VІІІ – ХІІ клас купа за първо място спечелиха Професионална гимназия – град Етрополе с 14 точки, за второ място клуб “Туризъм и екология” – град Етрополе с 13 точки и на трето място “Млад командос” – град Етрополе с 12 точки.
Медалите на спечелилите отбори в различните игри връчиха кмета на Община Етрополе инж. Богомил Георгиев,  Христо Андреев – началник на РИО – София област, Делка Кавъркова - секретар на Българска федерация по туризъм, съдийската комисия, ръководителите на отборите и организаторите на туристическия събор.
Купите на победителите връчи инж. Богомил Георгиев.