След 12-годишните момчета, юношите до 19 години станаха вторият отбор от школата на Балкан, който се класира за финалния турнир. Воденият от треньора Михаил Михайлов тим спечели зоналния турнир в Ботевград, като победи и в трите си срещи.

В първия ден Балкан се наложи последователно над Ботев 2012 от Враца със 71-40 и над Слава 99  Монтана с 68-42. Но днес в решителния за първото място мач ссъс столичния Академик 17 на домакините въобще не бе лесно. Срещата бе изключително оспорвана и след третата част резултатът бе равен - 50-50.

Нещо повече, за първите пет минути от последната четвъртина възпитаниците на треньора Янко Янчев имаха преднина от 9 точки - 66-57. Но контузия на най-добрия реализатор в този мач за столичани Орешаров им се отрази изключително зле. До края те не можаха да вкарат нито една точка, а домакините направиха серия от 20-0 в последните пет минути и победиха със 77-66 (18-17, 14-14, 18-19, 27-16).

Академик 17 ще има втори шанс да се класира за финалите. За две места ще спорят класиралите се на вторите места в шестте зони.

В мъжката част зоналните турнири за кадети и момчета до 14 години  с участието на отборите на Балкан тепърва предстоят.