Тази вечер баскетболистите на Балкан победиха Академик Бултекс 99 със 102-91 в четвъртия полуфинален мач. И с общ резултат от 3-1 победи спечелиха полуфиналната серия. И за трети път в последните 4 години ще играят във финала на НБЛ.
И в тази среща, както и в третата преди два дни в Арена Ботевград, Балкан игра по-добре и бе подкрепян мощно от доста пълната със зрители зала. Домакините започнаха с 8-2 в 3-та минута, 22-13 в 7-та и  взеха първата четвъртина с 28-20. Веднага след началото на втората преднината им стана двуцифрена, четири минути преди края на периода достигна до 18 точки при 45-27. Но допуснаха серия от 2-10 за гостите и полувремето свърши при 49-39.
Още в първата минута на третата част с две тройки на Кесар и Венци Петков авансът на Балкан стана 14 точки. След това продължи да нараства, като в 25-та минута отново стана 18 точки - 65-47, а две минути преди края на четвъртината стигна и 20 при 72-52. Очаквано, гостите от Пловдив направиха всичко възможно да направят обрат. Успяха обаче само да намалят на няколко пъти до 10 и след това до 9 точки, като за последно това бе две минути преди края на мача при 92-83. След това обаче балканци бяха точни от наказателната линия и победиха със 102-91.
Победителите вкараха почти половината от стрелбите си за 3 точки - 15 от 31, което е над 48%. Имат превъзходство и в борбата - 35-28, асистенциите са по 24, грешките - по 11.
Много силен мач за Балкан изигра Джордан Калахан, който отбеляза 20 точки с 4 тройки от 5 опита, направи и 8 асистенции. Отлично му партнираха и останалите негови съотборници. Христо Захариев вкара 19 точки и има 7 борби. Брандън Фортънбъри изигра едно фантастично второ полувреме, когато вкара всичките си 17 точки, а има и 5 завършващи подавания. Игор Кесар вкара 16 точки, с 14 точки и 8 борби е Дивон Уошингтън, който още в 12-та минута бе натрупал 3 лични нарушения.
За Академик Пловдив много силно игра отново Димитър Димитров, който реализира 37 точки, има и 8 борби и 3 асистенции. Васил Бачев пак бе с точен мерник - 21 точки с 5 тройки от 9 шута. Никола Маравич има 16 точки.
Така и двата отбора чакат своите съперници за следващата фаза. Балкан - другия финалист, Академик Бултекс 99 - отбора, с който ще играе за бронзовите медали.