Системата е успяла да ускори протони до 1,18 трилиона електронволта – ниво, което надминава всички достигани до този момент ускорения. Така колайдерът е в състояние да създаде условия, близки до тези малко след създаването на вселената, пише UPI.com.
Предишният рекорд принадлежи на американската лаборатория Tevatron в Чикаго, посочва BBC. Според учените, този нов рекорд е следващ крайъгълен камък в подготовката на LHC за следващите, основни научни тестове, насрочени за 2010 година.
Колайдерът, който е разположен недалеч от швейцарско-френската граница, все още не е достигнал пълния си потенциал, подчертават учените. Те са категорични, че трябва да успеят да достигнат ниво от 14 трилиона електронволта.
Директорът на Европейската организация за ядрени изследвания CERN Ролф Хауер обяснява, че всички постижения на колайдера дотук са само подготовка “стъпка по стъпка” за същинската работа на машината. Все още предстоят много задачи, които трябва да бъдат изпълнение, преди да започнат същинските физически експерименти, добавя шефът. “Дотогава продължавам да си държа шампанското в хладилника”, казва Хауер.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари