Платформи като Фейсбук би трябвало да стимулират създаването на контакти. Изследване показва обаче точно обратното: хората, които избягват Фейсбук, са не само по-доволни от живота си, но и имат повече успех в работата.
На пръв поглед прозрението на най-новото изследване, свързано с Фейсбук и проведено от университета в Цюрих, не звучи революционно: "Само чрез Фейсбук хората няма как да станат по-щастливи", гласи то. Действително преди две години учени от Мичиганския университет стигат до извода, че потребителите на социални мрежи като Фейсбук, Май Спейс (My Space) и Щуди ФауЦет (StudiVZ) би трябвало да са по-щастливи, тъй като са ангажирани в един вид социална мрежа.
Фейсбук-юзърите - ментално лабилни?
Проучването на университета в Цюрих обаче, в което са участвали 1000 души, не може да потвърди това твърдение. Вместо похвали, върху Фейсбук се изсипват куп критики. Положителна нотка се долавя единствено в твърдението, че Фейсбук се използва предимно от екстровертни хора, което се обяснявало с характера на потребителите и нямало нищо общо с платформата за приятелства.
Учените от Цюрих твърдят, че хората, които не използват Фейсбук, са по-доволни от живота си. Освен това те са по-стабилни психически и по-съвестни от феновете на социалната платформа. Всъщност според редица психологически изследвания добросъвестността е в тясна връзка с успеха в професионалния живот. Учените от Цюрих обаче са убедени, че в тази насока е нужно да се проведат и други изследвания.
Нарцистични, но честни
Поколението, използващо най-често социални платформи като Май Спейс и Фейсбук, признава, че юзърите на подобни онлайн-мрежи са предимно нарцистично-екстровертни хора. В рамките на проучване сред над 1000 американски студенти става ясно, че 57 на сто от тях използват профила си в социалната интернет-платформа най-вече, за да си направят лична реклама, за да получат повече внимание или поради самовлюбеност. Участниците в изследването споделили, че те са по-самоуверени, по-нарцистични и търсещи повече внимание, отколкото поколението преди тях. "Впечатляващо е колко честна е тази генерация при диагнозата на собствените й слабости", казва Жан Туенг, професор по психология към университета в Сан Диего.
Имате мнение? - Бъдете пръв да го изразите!
Източник: dariknews.bg
Посещения: 1476
Дата: 05.03.2010, 22:11
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари