Какви видове работа се предлагат?
В Германия български работници и служители могат да получат работа за срок до шест месеца в годината в браншовете: селско и горско стопанство, градинарство и озеленяване, както и хотелиерство и ресторантьорство. Това включва, напр. засаждане на млади плодови или зеленчукови растения, бране на ягоди или рязане на аспержи. Също така, може да се работи по поддръжката на зелени площи, като напр. подрязване на храсти или косене на трева.
На какви изисквания трябва да отговарям?
Вие трябва да сте навършили 18 години. Наред с това, важно изискване преди всичко са Вашата лична мотивация и Вашата готовност за определен период от време да извършвате уморителна физическа работа. Изисква се и съзнателна и отговорна работа с деликатни продукти, както и благонадеждност, желание за работа и физическа годност за уморителната дейност. Не се изисква професионална квалификация.
Не говоря немски. Как ще се разбирам?
От доста години много селскостопански предприятия работят успешно съвместно със сезонни работници от Източна Европа (от Полша, Румъния, Словакия, Хърватска и т.н.). Почти винаги на място има работнички и работници, говорещи славянски език. В по-големите предприятия работят дори групови ръководители, говорещи български, които могат да окажат помощ при комуникацията.
Къде мога да намеря интересни предложения за работа?
От немска страна предложенията на немските работодатели за работни места се приемат и обслужват от Централната служба за трудово посредничество при набиране на специалисти и за работа в чужбина (ЦСТП). ЦСТП предава ежедневно актуализираните оферти за работни места на Агенцията по заетостта в София.
Как мога да кандидатствам?
Посредничеството се осъществява от българската Агенция по заетостта. В случай, че проявявате интерес към сезонна работа, можете да попълните формуляр за кандидатстване в местната агенция по заетостта, без ангажимент от Ваша страна. Незабавно след това документите за кандидатстване се изпращат в Агенцията по заетостта в София. Там те се преглеждат и сортират на базата на различни критерии (напр. езикови познания, желан бранш, желана работа и т.н.).
Как по-нататък протича процедурата за кандидатстване?
Незабавно, след като Агенцията по заетостта разполага с предложение за работно място, което съответства на Вашия профил, Вие ще бъдете потърсени по телефона и запитани, дали Вашият интерес още е актуален, и дали сте съгласни Вашите документи да бъдат изпратени на ЦСТП. На следващ етап следва предложението за назначение до ЦСТП. ЦСТП проверява, дали посоченият период на Вашата заетост влиза в рамките на законово лимитираните шест месеца. След това, работодателят получава Вашите документи за кандидатстване от ЦСТП. В случай, че работодателят е съгласен, в рамките на няколко дни Вие ще получите писмено уведомление с точно посочени адрес и телефонен номер на работодателя. Той ще Ви потърси по телефона, за да изясни с Вас някои открити въпроси, както и да обсъдите възможностите за заминаване. Съгласието за назначение/трудовият договор (СН/ТД), както и техният превод на български език ще получите в съответното Ваше местно бюро по труда във България.
Преди Вашето назначение, Вашият германски работодател трябва да подаде молба за разрешение за работа – ЕС за Вас в местното управление по труда. При подаването на молбата е необходимо да бъдат представени Вашият задграничен или личен паспорт, както и подписаните от Вас и от германския работодател СН/ТД. Разрешението за работа – ЕС е валидно само за конкретното предприятие и е ограничено по време до договорно определения срок за наемане на работа. Посредническата услуга за сезонна работа в Германия е безплатна.
Колко мога да спечеля?
В случай, че вече имате личен контакт с германски работодател, възнаграждението ще бъде в зависимост от договорените с работодателя условия (при поименно изискване). Ако кандидатствате по предложение за работа чрез посредничеството на агенция за работа (т.н. анонимно посредничество), в сила са следните базисни условия: При седмично работно време в рамките на 40-50 часа се гарантира месечен базисен доход от 800 евро. Разходите за настаняване и храна, както и евентуални социални осигуровки и застраховки са за сметка на германския работодател. Естествено, тези базисни условия са валидни само при успешно изпълнение на договора. Не се уважава претенция върху базисно възнаграждение при недостатъчна заработка. По правило, повечето селскостопански предприятия заплащат според заработката, което означава, че на база на заработката (набраната продукция) на час може да бъде достигнат един далеч по-висок доход.
Застрахователна закрила
Като сезонен работник Вие подлежите по принцип на задължителна застраховка в рамките на германското социално осигуряване (застраховка при болест, полагане на медицински грижи, злополука и безработица). Задължението за застраховане отпада при заетост в рамките на по-малко от два месеца за календарна година, респ. 50 работни дни за календарна година, когато не се упражнява професионална дейност. В частност, това важи при ученици, студенти, домашни прислужници.
Въз основа на един регламент от правото на ЕС, български работници и служители, които по време на своята работа в Германия са трудово заети и в страната си, или са самостоятелно икономически активни във България, подлежат на задължително социално осигуряване в своята страна.
Потвърждение за осигурителния статус се съдържа във формуляра на ЕС Е101. Ако не възнамерявате да работите по време на Вашия платен или неплатен отпуск в Германия, трябва да вземете със себе си отрицателно удостоверение. Можете да получите формуляра и отрицателното удостоверение от българския Национален осигурителен институт (НОИ), бул. „Александър Стамболийски” 62-64, София 1303, контакти: телефон 02 / 926-16-00 , телефакс 02 / 926-14-40 или на www.noi.bg. НОИ има 28 представителства в страната. В случай, че Вие нямате застрахователна закрила при болест, Вашият германски работодател е длъжен да сключи за Вас частна застраховка при болест. Също така, работодателят трябва да сключи и застраховка „злополука”.
Настаняване и прехрана
В Германия стандартите по отношение на обзавеждането на местата за настаняване и санитарните съоръжения за сезонни работници са високи. При много големите селскостопански предприятия най-често за живеене се използват жилищни контейнери. По-малките предприятия предоставят на разположение жилища или предоставят помещения в собствена сграда. Не се разрешава настаняването в палатки и каравани. За спазването на стандартите се грижи Германското управление по труда (Агенцията по труда) чрез редовни проверки на предприятията. С критериите по отношение на храната можете да се запознаете от офертата за работа, респ. съгласието за назначение/трудовия договор (СН/ТД), които българската Агенция по заетостта трябва да Ви предостави на разположение, включително и на български език. По правило, големите предприятия разполагат със собствени големи кухни. Някои работодатели предлагат и самостоятелно приготвяне на храната с възможност за готвене.
Удостоверяване на трудовата заетостСлед приключване на трудовото правоотношение, Вашият работодател е длъжен да Ви издаде удостоверение за времето, през което сте работили при него.
Оплаквания
В случай на непредвидени трудности можете, по възможност още от германското предприятие, да се обърнете директно към Агенцията по заетостта в София или към Службата по трудовите и социални въпроси при българското посолството във Берлин. В сътрудничество със ЦСТП, Вашите оплаквания ще бъдат предадени за проверка от съответната местна агенция по труда. За резултата ще бъдете информирани писмено. В случай, че решите да прекратите работа, Агенцията по заетостта и ЦСТП с готовност ще Ви предложат прехвърляне на друга сезонна работа.
Източник: Дирекция „Бюро по труда” Ботевград