“В системата, която имаме за получаване на сигнали, започваме да получаваме доста сигнали от Етрополе, Хасково, Пазарджик, Ботевград. Географията на риска непрекъснато се разширява” – това заяви в интервю по БНР Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда, които правят ранно наблюдение на местния вот в България..
“Избрахме 8 горещи точки за наблюдение. 8 общини, където има проблеми с местните избори, където има напрежение, в които има ромски вот, който се използва традиционно за изборни манипулации. Представяме нещо като система за ранно наблюдение. Градовете са Пловдив, Кърджали, Сандански, Разлог, Петрич, Созопол, Несебър и Перник” - заяви Антоанета Цонева. Тя допълни, че институтът няма мрежа от наблюдатели, "наблюдението ще бъде извършвано от  две организации, които разполагат с най-голяма мрежа – "Прозрачност без граници" и "Отворено общество".
"Ние концентрираме усилията си към ранното предупреждение за рисковете. Най-много ни притеснява факторът страх. Има страх от използването на административен ресурс, страх от натиск по отношение на служебни и трудови правоотношения, има използване на различни форми за оказване на натиск. Корпоративният вот ще има ключово значение за тези местни изори в комбинация с всички практики за купуване на гласове", категорична е Цонева.