От днес Българска агенция по безопасност на храните /БАБХ/ стартира масирани проверки в производствени предприятия и обекти за търговия на едро и дребно с хранителни добавки.

Нарастващите проблеми и необходимостта на потребителите от гарантиране на техните интереси и най-вече – на здравето им, наложиха предприемането на спешни и решителни мерки в тяхна защита. Министерството на здравеопазването и БАБХ предприемат мерки по отношение на хранителните добавки, с цел стриктно прилагане на нашето законодателство и в съответствие с наложилата се в Европейския съюз практика.
Проверките ще обхванат съответствието на регистрираните обекти със законовите изисквания по отношение на: съответствие на сграден фонд и оборудване, въведени системи за самоконтрол, технологична документация, състав, и най-вече – етикетирането, с оглед избягване приписването на хранителните добавки на свойства да предпазват, лекуват и излекуват от болести при човека.

"Хранителни добавки" представляват концентрирани източници на витамини и минерали или други вещества с хранителен или физиологичен ефект, използвани самостоятелно или в комбинация, които се пускат на пазара в дозирани форми, като капсули, таблетки, хапчета и други подобни, на прах, ампули с течност и други подобни течни или прахообразни форми, предназначени да бъдат приемани в предварително дозирани малки количества.

„Хранителните добавки“ само и единствено допълват всекидневното меню. Те не заместват пълноценната храна на човека. Продават се само в обекти, регистрирани по реда на чл. 12 от Закона за храните, както и в аптеки, и дрогерии.

Често в медии се рекламират хранителни добавки, като им се приписва „здравна претенция“ или "претенция за намаляване риска от развитие на определено заболяване", с което хората са подведени, че една храна ще окаже положителен ефект върху здравето им.