Дете възкръсна след 17 години. Доскоро неговите родители мислели, че бебето им е починало след раждането, то обаче се оказа в дом, разказва за невероятния случай в. “Телеграф”.
Историята е покъртителна и разказва за родители, разведени отпреди 10 години. Пазят тежки спомени от съвместния си живот. Загубили са бебе момиченце, тъй като е родено с генетични увреждания и е живяло дни, най-много седмици. След като всеки поел по нов път, едни ден в пощенските си кутии двамата бивши съпрузи намират писмо от съда. Призовани са да се явят по дело за определяне на настойник на мъртвото им дете. Оказва се, че дъщерята е жива, настанена е в дом за деца с увреждания и е вече на 17 години.
“Шок, няма друга дума, с която може да се опише какво са преживели тези хора”, разказва експерт, запознат с драмата.
Преди 17 години, още в родилното, лекарите съобщават на младите родители, че момиченцето няма шанс да оцелее. Съветват ги да го оставят в дом, за да се грижи за него специализиран персонал до близкия му край. Подписват декларация, уведомяват ги с писмо, че ще ги уведомят с писмо, ако детето почине. Те не го дочакват и след 17 години разбират, че дъщеря им е жива. Бащата изпада в паника, майката има неприятности с новото си семейство, което не знае нищо за предишния й живот. Малко по-късно започва да го посещава, но то е на почти 500 километра разстояние.
“Такава е била практиката на повечето родилни отделения дълги години. Затова домовете са пълни деца със синдром на Даун, хидроцефалия, паралич и др.”
Това е една от разтърсващите истории на над 1600 български двойки. От октомври миналата година социални работници издирват родителите на изоставени деца. Оказва се, че голяма част от сираците всъщност са били желани деца. Много от тях са в домове за деца с увреждания.
Историята на “възкръсналото” след 17 години мъртво бебе е част разтърсващите истории на 1600 български двойки. С тези истории се сблъскват през последните 6 месеца социални работници от Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за закрила на дететто и неправителствената организация Лумос България.
Проектът се казва “Детство за всички” и е част от мащабния план на държавата по деинституционализацията на изоставените българчета по домовете за деца. Те са по следите на децата с тежки увреждания във всички 24 специализирани за тях домове в страната, както и всички “Дом, майка и дете”. Задачата е да намерят хората, дали им живот и да възстановят прекъснатия контакт с тях.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари