По данни на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН към Министерството на здравеопазването към 25 ноември 2012 г. общият брой на официално регистрираните в страната лица, живеещи с ХИВ/СПИН, е 1612. От началото на годината до края на месец септември общият брой на лицата, които са изследвани за ХИВ в лабораториите в страната е 244 605. Отделно в 19-те  КАБКИС и 17-те  мобилни медицински кабинета на Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” 50 741 лица са получили анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН.
От началото на 2012 г. новооткритите  ХИВ-позитивни лица са 139. За същия период на миналата година техният брой е бил 183, т.е. не се наблюдава тенденция за увеличаване на случаите. 
Броят на новоинфектираните мъже е над три пъти по-голям от броя на новоинфектираните жени - от новорегистрираните лица 108 са мъже и 31 - жени. Горната възрастова граница при мъжете е 63 години, а при жените 56 години. Най-много от новорегистрираните случаи се намират в София град – 67, Пловдив – 13,  Пазарджик – 10,  Варна – 7, София област – 6. Близо 60% от тях са открити в Кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС) и неправителствени организации, работещи с най-уязвимите групи.
Според пътя на предаване на инфекцията отново се очертават две особено уязвими групи – мъже, които имат сексуални контакти с други мъже – 35% и инжекционно употребяващи наркотици – 26% от новорегистрираните ХИВ случаи.
През 2012 г. са новорегистрирани 3 ХИВ-позитивни бременни жени. През годината в процес на проследяване са общо 14 деца, родени от ХИВ-позитивни майки, като при 13 от децата резултатите са негативни, а само едно от децата е на лечение. Данните показват, че то се повлиява положително от провежданата му терапия.
И през тази година близо 45% от новорегистрираните са млади хора на възраст под 29 години, като бяха регистрирани и 5 непълнолетни лица, които живеят в особено рискова среда. В тази връзка, се разработва междуинституционален кординационен механизъм за предоставяне на социални и здравни услуги за такива деца в риск.
Държавата поема всички разходи по лечението на заболелите и то е напълно безплатно за тях. През 2012 г. Министерството на здравеопазването е осигурило средства за закупуване на 23 медикамента на стойност близо 10 милиона лева. За гарантиране непрекъснатостта на терапията със средства на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария бе създаден и резерв от медикаменти на стойност около 1 милион лева. Прилагането на антиретровирусната терапия удължава живота на пациентите, подобрява имунния им статус и подобрява качеството им на живот. МЗ е осигурило антиретровирусна терапия за всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН.