„Делегираните бюджети в училищата бяха грешка и ние ще я поправим” - това заяви нардоният представител Корнелия Нинова вчера в Правец. – Училищата ще се финансират по нов начин, като целта е да предпазят от закриване училищата в малките населени места – обясни тя.
За отпадане на делегираните бюджети се изказа и кметът на Ботевград. Според него делегираните бюджети са превърнали училищата в търговски дружества. Кметът на Костенец поиска право кметовете да назначават директорите на общинските училища, а не както е досега началниците на Регионалните инспекторати по образование. Към неговото мнение се присъедини и Георги Георгиев, който заяви, че „ в България можеш всеки да уволниш, само директор на училище не можеш”.
„Законът за образованието не е от най-добрите, нужде се от промяна. Защото сега всяко дете се превърна в движещи се 1500 лева” – заяви кметът на Правец Румен Гунински.
„Не пипайте делегираните бюджети. Въвеждането им е добро за българското училище” – заяви депутатът от ГЕРБ Ирена Коцева. Над 30 години тя е била учител и директор на училище.
Корнелия Нинова: Делегираните бюджети в училищата бяха грешка
Добавете и Вашето мнение сред останалите 38.
Източник: botevgrad.com
Посещения: 7047
Дата: 01.10.2013, 10:08
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Ако се премахнат делегираните бюджети в градовете паралелките ще са по 25-25 ученика, останалите отиват в съседното училище. Сега ги тъпчат по 30 в клас и взимат парите. Образование за тези деца няма, те са просто донори на училището по формулата--бройка=хилядарка.
|
#21, ти си тъпа като средностатистическа съвременна учителка, каквато ми миришеш, че си! А защо не и директорка?! Я прочети какви глупости си написала, с колко грешки и колко неграмотно?! Как и на какво ще учиш деца ? Имаш ли идея, кратуно, че едно време в класовете беше ПРАВИЛО учениците да са над 40?! И, както едва ли забелязваш, имаше образование!
|
За паралелка в начален етап максимумът деца трябва да са 24, за прогимназиален - 28 /пише го в наредба/. Ако броят е надвишен, директорът иска разрешение от министерството на образованието.Моля, ако си служите с цифри те да не са от 19.... и някоя си година, а да са актуализирани!!!
|
Сега разбраха господата, че делегираните бюджети са грешка, като закриха сума и училища/не говоря за училища с по 20-30 деца/и принудиха 6-7 годишни деца да висят и да чакат автобуси при -20 градусови температури по 20-30 минути. Ама много важно,това нали не са техните деца. А иначе аз си спомням времето когато учителите ги атестираха и в комисията бяха партийният и комсомолският секретар. Нищо, че бяха със средно образование, а аз с висше. И тъй като кметската длъжност е изборна няма изискване за образование. Та така, кметът щял да казва кой да е директор. Честито!
|
NASELNO MJSTO BEZ U4ILI6TE I 4ITALI6TE E KATO POP BEZ BRADA I SELO BEZ KMET ZAKRIHTE TOLKOVA U4ILI6TA V KAKVO 6TE PREVURNETE SGRADITE IM ...DELEGIRANITE BUDJETI SA GRE6KA V KOSTINBROD IMA U4ILI6TE S 3,4 PARALELKI V PURVI KLAS I EDNA V DRUGI NJKOLKO..NJMA SPRAVEDLIVOST...DO KOGA
|
А какъв обучителен процес има в училища с по 15 -25 ученика, защото има и такива училища. Но нали все избори има що да се закриват. И учат едновремемно 1- 8 ми клас всички заедно, ха да видим какво ще научат.
|
Наистина ли тези неграмотни създания, пишещи тук, са учители ? Да пази Господ!
|
Обаче и друга грешка има!!! Полуинтернатните групи са сборни. В нашето училище има сформирани такива по проект. Работят в няколко групи ученици от V до VІІІ клас, а може да се прегрупират децата в ПИГ V-VІ, ПИГ VІІ- VІІІ в най-лошия случай. Преди години сме работили с групи с деца само от V, друга само за VІ, трета само за VІІ. Работата беше ефективна!!! Сега проектната работа изисквала такъв начин на работа и не се разрешава преразпределяне на децата! Странно, нали? Дали не "целим" неграмотност?
|
В България всеки от всичко разбира, по всички въпроси е компетентен. Преди време, когато нямаше делегирани бюджети, за един пакет карирана хартия искахме разрешение от общината, все бяхме в преразход, а за иновации в образованието да не говорим - според чиновниците финансисти няма такова животно. Откакто се въведоха делегираните бюджети, училищата могат да имат своя политика и да дишат по-свободно. Съгласна съм, че има на места сериозни изкривявания, но това е по-скоро заради липса на контрол и най-вече заради неправилен механизъм за формиране на делегирания бюджет на всяко училище. Ето върху това трябва да се мисли. Колкото до това кметът да назначава директорите - по-голяма глупост не съм чувала.
|
много деца в клас,никакъв учебен процес,само цял час се стремиш да укротяваш и да въдворяваш ред и дисциплина,за друго не можеш и да си помислиш...
|
Ми излизаш и отиваш да копаш на баба ти нивата! За друго явно не ставаш!
|
Не знам защо, но като прочетох за желанията на кметовете да разбират и от образование, се сетих за един стар, стар виц:
Докладвали на Господ, че хората прекалено много поумнели и на Земята станало ужасно скучно и неприятно да се живее. Господ поискал глобуса на планетата и заповядал незабавно във всяка държава да се доставят по 10 процента глупаци. Изпълнили му заповедта незабавно. Той обаче решил да провери дали всичко е наред. Посочвал държавата и питал колко глупаци са доставени. Казвали му бройката веднага. Когато стигнали до България – отговорът бил : „Нито един”. „Как така нито един?! – ядосал се Господ. – Защо и там не сте доставили глупаци!?” Отговорили му: „Всеблаги Боже, ние ги вземаме от там.” |
Ако е имало някаква реформа в Образованието в последните 20 години,то безспорно това се изразява в Делегираните бюджети!Щом и това не се разбира и отговорни политически и обществени субекти искат да се премахнат коментарите са излишни!
|
Делегираните бюджети не само са провал - те са вредни. Не може да назначаваш учители с полувисшо, студенти, пенсионери..., с мисълта да не тежат заплатите им на бюджета на училището, за да има повече пари за директорски заплати. А квалифицирани учители с ПКС - та да не могат да си намерят работа, само защото трябва да им платят по- голяма заплата.И наистина трябва да има мандатност на директорите, защото го обърнаха на бащиния и погазват масово всякакви наредби и закони.Превърнаха учителите в подмазвачи и лизачи на г******е не само на директори и инспектори, но и на ученици, родители, мангали...
|
Делегираните бюджети се превърнаха в частни фирми за директорите. Това е повече от очевидно! Сами си гласуваха заплати над 1 500 лева, държейки в пълно подчинение и на мизерно заплащане основния си трудов "добитък" - учителите. Така държавата наложи разцепление в училищата и пълното безобразие в тяхното управление от абсолютни, партийно назначени некадърници, нямащи и най-малка представа от управление и работа с хора, камо ли от човещина! Това е самата истина!
|
Делегираните бюджети са добри,но трябва някой да контролира директорите - как ги разходват.Учителите също да имат процентно съотношение глас и право на участие в управлението. А именно да не се назначават само пенсионери. Трябва да се въведе мандатност на директорите.Знам,че почти никъде няма отчетност - каквато се предвижда в закона - на всяко тримесечие...Учителите нямат никаква информираност ,относно бюджетите. И така - една добра идея....вече създаде много разградени дворове...
|
работила съм и на село и в града, в малки и големи училища и работата на Учителя навсякъде е еднакво отговорна и не лека. Но че голяма част от директорите са не сменяеми и самозабравили се е факт. Докато в малкото училище директорът се пъне да прави вълшебства , за да осигури необходимите средства, то директора в едно училище с около 400 - 1000 деца е толкова оял се , че не помни кога е бил педагог и бил ли е някога. Също като несменяемите ни депутати
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари