На 20 юни всички седмокласници писаха трансформиращ преразказ по творбата на Деян Енев "Заложна къща". Проверявайки над 130 работи, се натъкнах на такива бисери,които образуват неповторима огърлица, казва проверителя на изпитните работи Татяна Ганевска пред Днес+ .
За да ги почувствате, е нужно само да прочетете оригинала на разказа и да го сравните с това как учениците предават текста: жената певчески говореше; тя го извади и очите ми изхвръкнаха; бабата прозираше като паижинка; тя носеше огромни дървени копчета; там бе изрисуван надпис; краката ми настръхнаха; щях да скоча върху нея; звънчето закачено във вратата зашуми; вътре в чесовника има разписки; очи като картата на Съветския саюз; жената едва се държи от дървените копчета; тенекиджиски гривни; вътре има кариран подпис; крастословица като Европейскя саюз; решавах саветска кръстословица; гледах карта на съветската република; чесовник на нейния баща; многократно отвит в вестник предмет; корково биро; ловджийски поглед; как варират цените; да я исхвърля навънка; размятвам си го в ръцете; не са интригуващи предмети; погледнах надписа,които пишеше....; баба невидима като паяжина; искаха сумати пари; затрупан от кръстословицата; казах й споредзависи; черги, покрифки със слончета, кърпи, чаршафи, джунджорийки, теникиени кофи; избродиран надпис на часовника; с надежда и упоритост; срок за повесяване; кръстословица за Съветския съюс; часовник"Осака"; подготвих се за скачане; очи с ронеща се амалгама; виолетови очи; сълфетки, перодръжки, тенекиени синджирчета, глинена кукла; гривната се разположи като анаконда; насълзените и очи които имаха разрушена амалгама; като саветско знаме; ковьорчета; бабата беше почти невидима; старата старица; птичките бяха зашумели и имаше злато като истинско; бъща му който обичъл да далбае капака на часовника; отпред имаше опашка от посетители.
Както се вижда децата имат пребогато въображение и блестяща фантазия,така че авторът изобщо не би познал своя разказ! Да не говорим за правописа (извадките са в свеж вид - нередактирани и автентични).
Предложенията на проверяващите от Варна са: текстът да е съобразен с възрастовите възможности на учениците. Темата да е детска,а не финансова. Да се допуска до 5 точки разлика между двамата проверители, преди работата да се прати на арбитър, да се прецизират точковите критерии за оценяване.
Източник: DnesPlus
Петима вече казаха какво мислят, Ваш ред е!
Източник: botevgrad.com
Посещения: 1490
Дата: 28.06.2008, 19:50
Подобни новини
Коментари
добави коментар
за бисерите в страната разбрахме. а сега кажете нещо за провеждането на изпитите по български и математика в града ни.
|
KAJETE KOLKO IMAM
|
кого питаш?
|
имаш 4.71 по мат. и 5.35 по бълг.ез
|
До #2. Ако влезеш в този сайт на РИО на МОН за Софийска област www.rio23.escom.bg ще разбереш колко имаш.
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари