От днес, 13 юни 2017 година, може да се счита, че оръдието пред Историческия музей в Етрополе е на същото си място, отремонтирано и пребоядисано. Като артефакт от Освободителната война, това оръдие напомня на поколенията, че и Етрополе е със свой дял във войната.
Някои го смятат за копие на тогавашните оръдия, за други е автентично и вероятно е прекосило Балкана при връх Баба над Етрополе.
Каквато и да е истината, то е част от облика на Етрополе, допълва интериора около музея и се разглежда с интерес не само от гостите на града.
С времето дървените части изгниха и то се „килна” на едната си страна. Така престоя няколко години. Най-вероятно поради това, че от някогашните коларо-железари вече няма и помен.
Може би само в Лопян да са останали потомци на някогашните занаятчии. За другите села от общината не мога да кажа, но за Лопян е така. Един от тях е и Лъчезар Христов Лазаров. Назад във времето почти всички мъже от неговата фамилия са упражнявали този занаят. И бяха истински майстори. С времето си отидоха, но оставиха у своите потомци обичта към занаята, техния майсторлък и желание да го поддържат при днешните условия на живот.
Баща му Христо Лазаров е превърнал своя дом в Лопян в Етнографски музей. Възстановил е почти всички занаяти, които бяха ежедневие на някогашните жители.
При един разговор с Лъчезар и с баща му, те изразиха готовност да възстановят оръдието в първоначалния му вид. След това последва разговор с директорката на музея Наталия Савова и двамата с Лъчезар прегърнаха тази идея. В интерес на истината самият той е проявявал готовност през годините да го направи, докато оръдието се беше почти разрушило.
Днес заварих Лъчезар Христов Лазаров да боядисва готовото оръдие. В същия зелен цвят, какъвто го знаят етрополци. Подбора и приготвянето на боята са извършили двамата с Иван Пантев от РК "Традиция". Последният е участвал и в предварителната подготовка на оръдието за ремонта.
Макар основната работа на Лъчезар да не е като на неговите деди, с помощта на баща си предадоха напълно автентичен вид на една исорическа реликва.
Лъчезар е общински съветник от листата на БСП, не по-малко етрополец от кореняците етрополци. Показа го и с това си действие.
При разговора ни потвърди, за кой ли път, че за работата си няма да вземе нито лев. При това всички материали: главини, спици, болтове са негови, та дори и боята е закупил със свои средства.
Според вещ човек в този занаят, за материалите, заедно с работата и вложения майсторлък, друг на негово място би поискал от общината не по-малко от 500 лева. А Лъчезар го направи даром.
Разбирам, че някои ще го похвалят, други ще го нарекат „групак”, но той си стои твърдо на думата - заради хората: днешните и бъдещите, които ще дойдат след нас.
Текст и снимки: Христо Христов
Оръдието пред музея възвърна първоначалния си вид
Добавете и Вашето мнение сред останалите 6.
Източник: botevgrad.com
Посещения: 1937
Дата: 13.06.2017, 21:52
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Браво на Лъчезар. Малко са хората, които биха направили нещо безвъзмездно за този град.
|
Похвална инициатива! Но кой трябва да актуализира най-после разписанието на автобусите от Етрополе за София в сайтовете?
|
КОЛКО СА КАТО ЛЪЧЕЗАР - БЕЗВЪЗМЕЗНО ДА ОТДАДАТ ОТ СЕБЕ СИ СИЛИ, ВРЕМЕ И ПАРИ-----ЕЕЕЕЕЙ, ГОСПОДА БИЗНЕСМЕНИ, В МАЛКИЯ ДЖОБ ВИ СЛОЖИ!!!!!!!!
|
Браво, Лъчко!
|
Tва не е никакво оръдие от Руско-турската война, а една водопроводна тръба,груба имитация на оръдие.А на майстора на колелото - браво.
|
Лъчезар не е направил нищо безплатно - в качеството си на общински съветник той получава ежемесечно по 500 лева възнаграждение.Като него има още 16 такива,които получават заплати,без да знаят за какво.Нека всеки един от тях да направи по нещо за благото на жителите на града.
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари