С тържествено шествие под звуците на "Върви, народе възродени" бе дадено начало на празничната програма в Ботевград по повод днешния голям празник - 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. В него участваха ученици и учители от местните учебни заведения. Предвождани от духов оркестър Ботевград, те носеха портрети на светите братя Кирил и Методий, плакати с българските букви, училищните знамена и българския трибагреник. В центъра на Ботевград, под диригентството на Боряна Нешкова, детски хор "Бонка Големанова" изпълни всеучилищния химн.
"24 май е общият празник на светите братя Кирил и Методий, които, по думите на Климент Охридски, прогониха мрака на незнанието, просветлиха очите и сърцата на българите и посяха духовните слова за спасението и свободата на нашия народ със своето най-велико дело – създаването на славянската писменост”, каза от празничната трибуна Николета Иванова – началник отдел „Хуманитарни и социални дейности” при Община Ботевгрсд. Тя даде думата на кмета Иван Гавалюгов, който също честити светлия празник на ботевградчани и отправи поздрав към всички присъстващи.
„Както всяка година, днешният ден е повод още веднъж да се почувстваме горди с нашия произход, с делото на светите братя Кирил и Методий. Те създадоха писмеността, на която днес ние се изразяваме, изразяваме нашите мисли и чувства. Писмеността, която предадохме на другите славянски народи”, каза Иван Гавалюгов. В словото си той обърна внимание на една, по негови думи, задълбочаваща се негативна тенденция в нашето общество, наблюдаваща се от десетилетия, а именно тенденция на повсеместна деградация на ценностната система в нашето общество и влошаване на грамотността, особено сред младите хора.
„Знаете, че нашите предци са се борили да запазят писмеността и културата ни от външно негативно влияние, а днешната битка, която трябва да водим, е със самите нас - тя е най-тежка, защото трябва да преодолеем самите себе си. Защото ние сме най-големият враг на ценностите, които дедите ни са изграждали през годините. Разбира се, аз съм оптимист, че тази тежка битка ще бъде спечелена. Нашата приоритетна и най-голяма отговорност е да помогнем на младите хора да се изградят като едни добри граждани, да ги възпитаме на всички християнски и човешки добродетели, да ги направим грамотни не само в смисъла да могат да пишат и четат, а да могат да разсъждават, да мислят и да се изразяват на нашия български език”, каза Иван Гавалюгов.
Кметът връчи и наградите на отличените в номинациите „Учител на годината 2018“.
В категория „Предучилищно образование” с приза бе удостоена Весела Петрова – учител в ДГ „Звънче”.
Славейка Калфова бе отличена в категория „Начален етап на основно образование”. Тя е учител в ОУ „Н. Й. Вапцаров”.
В категория „Прогимназиален етап на основното образование” наградата бе присъдена на Стилиян Станчен– учител в ОУ „Васил Левски” – Ботевград.
Инж. Антоанета Йотова – учител в ПГТМ „Христо Ботев”, бе отличена в категория „Средно образование”. Наградата от нейно име получи Иван Николов – директор на учебното заведение. Той обясни, че г-жа Йотова не може да присъства поради ангажимент извън Ботевград.
От своя страна наградените учители отправиха благодарност към своите колеги и към възпитаниците си за оказаната подкрепа. В изказването си всеки един от тях подчерта, че посвещава отличието на колектива, с който работи.
Последваха приветствия от гостите на тържеството – Илонка Славчева и Йордан Томов – експерти в Регионално управление „Образование” – София регион.
За силата на словото разказа специалният гост на Ботевград в днешния празничен ден - младият писател Мартин Колев – автор на книгите „Софийски магьосници“ и „Софийски магьосници в сърцето на Странджа“. Той напомни, че книгите са ценност, която е достъпна за всеки.
„Днес е добър ден да се замислим, че имаме достъп както до екрана на телефона си, така и до старите книги от кварталната библиотека, че разполагаме с богатство от заглавия, безценни заглавия, и то достъпни - на нашия роден, красив, жив език. Днес е ден да си спомним, че ако се оглаждаме достатъчно дълго и усърдно за най-скришното място, в крайна сметка то може да се окаже току под носа ни, особено ако от време на време забиваме нос в някоя книга”, каза Мартин Колев.
Програмата завърши с концерт на Камерен оркестър „Митонисимо“ с диригент и солист Огнян Митонов. В центъра на Ботевград прозвучаха произведения на български композитори – П. Владигеров, М. Големинов, Г. Черкин, Ас. Карастоянов, П. Хаджиев, Б. Карадимчев, също така и на славянски автори като Чайковски, Дворжак, Корсаков, Мусоргски.
От 17.30 часа днес училището в Скравена, носещо името на светите братя Кирил и Методий, ще чества 140 години от своето създаване. Концертът по този повод ще се състои в салона на читалище "19 февруари" в селото. В него ще вземат участие деца от учебното заведение. Присъстващите ще видят компютърна презентация, разказваща историята на училището. Очаква се на събитието да присъства министърът на образованието Красимир Вълчев.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари