Близо две години след смъртния случай в тунел "Ечемишка" на магистрала "Хемус" столичната окръжна прокуратура привлече като обвиняеми 6 длъжностни лица от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). В началото на февруари 2017 г. жена загина, след като осветителна греда падна върху автомобила, в който тя се намирала на мястото до шофьора. Веднага след инцидента от АПИ обяви, че направена през септември 2016 г. профилактика в тунела не е дала индикации за възможни проблеми.
Наказателна отговорност за инцидента ще се търси от двама бивши председател на АПИ - Лазар Лазаров и Дончо Атанасов, както и от Илиана Захариева (член на Управителния съвет на АПИ), Георги Златев (директор на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в АПИ), Надя Сачанска (началник отдел "Основен ремонт и поддържане" в дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в АПИ) и Георги Фучеджиев (старши експерт в отдел "Основен ремонт" на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в АПИ). Те ще бъдат съдени за причиняване на смърт по непредпазливост.
Веднага след инцидента АПИ обяви, че направена през септември 2016 г. профилактика в тунела не е дала индикации за възможни проблеми. Сега от прокуратурата обаче уточняват, че "при всички огледи, експертите са давали препоръки за подновяване на антикорозионната защита, но това нито веднъж не е било изпълнено".
"Техническата експертиза е посочила, че от 1996 г. стоманената конструкция на съоръжението е повредена и следва да се поднови, тъй като е подложена на активна корозия в изключително неблагоприятна среда. При извършеното изследване е установено, че след 2010 г. стоманената конструкция на съоръжението е станала потенциално опасна за експлоатация, а от 2015 г. конструкцията се е намирала в аварийно състояние", пише още в заключението на прокуратурата.
Според заключението на вещите лица основната причина за проблема с надлъжните стоманени греди, носещи осветителните тела, е липсата на нормална експлоатационна поддръжка на конструкцията и оставянето ? без антикорозионна защита повече от 20 години.
В средата на 2015 г. АПИ е сключила договор с "Ферокс Къмпани" ЕООД, на което е възложила извършването на оценка на текущото състояние на осветителните уредби на тунела. В началото на януари 2016 г. фирмата изпраща доклад до АПИ, в който е посочено, че "осветителните тела падат върху платното, че конструкцията е със сериозна пробивна корозия на много места и самоволно падат парчета върху пътното платно и движещите се автомобили, че положението в "Ечемишка" е най-зле, като там инсталацията може да се определи като опасна".
В доклада е отправена препоръка за подмяна на конструкцията и осветителните тела в тунела, но според прокуратурата не са предприети каквито и да е действия за ремонт.
Шест души са обвинени за смъртта в "Ечемишка", тунелът бил в аварийно състояние от две години
Добавете и Вашето мнение сред останалите 4.
Източник: dnevnik
Посещения: 2798
Дата: 13.12.2018, 12:32
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Осъдени условно
|
Мила родна картинка.Това е престъпление не за условна присъда, а за доживотна.
|
Във една от колоните на моста след Правешкия тунел през зимния сезон от няколко години се събира вода,която при зимни условия замръзва и може да деформира бетоновата основа.Отговорните институций за това съоръжение чакат може би прокуратурата да ги информира ,или ще чакат ситуацията да стане бедствена или трагична!!!
|
АПИ е най корумпираната институция в България,защото през нея се крадът стотици милиони от нас данъкоплатците.Никой от тези по веригата от които зависи пътната безопасност не си прави труда да поддържа съоръженията защото няма да има пари за крадене.
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари